Facebook Google+ Twitter

Godzina policyjna w Kaszmirze

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-10-05 11:55

W indyjskim Kaszmirze władze ogłosiły bezterminowo godzinę policyjną. Wprowadzone ograniczenia mają na celu niedopuszczenie jutro do wielkiej manifestacji antyindyjskiej organizowanej przez kaszmirskich separatystów.

W Kaszmirze zamknięte są sklepy, bazary, a także wszystkie instytucje. Ulice miast i miasteczek patrolują uzbrojone oddziały policji oraz formacji paramilitarnych. Władze aresztowały prewencyjnie liderów ruchów separatystycznych i antyindyjskich. Zapowiadali oni na jutro przeprowadzenie wielkiej demonstracji na rzecz niepodległości na głównym placu Śrinagaru, w miejscu gdzie ponad 40 lat temu ówczesny premier Indii Jawaharlal Nehru obiecał Kaszmirczykom przeprowadzenie plebiscytu, w którym mieliby określić swoją przynależność terytorialną. Obietnicy tej nie zrealizowano do dzisiaj.

Od czerwca tego roku trwają w Kaszmirze antyindyjskie wystąpienia tłumione przez siły bezpieczeństwa. W starciach zginęło do tej pory kilkadziesiąt osób, a ponad tysiąc zostało rannych. Kaszmir, zamieszkały w większości przez muzułmanów, jest przedmiotem sporu terytorialnego pomiędzy Indiami i Pakistanem. Ostatnio jednak prezydent Pakistanu Asif Ali Zardari zdystansował się od ruchów separatystycznych w Kaszmirze, a ich liderów nazwał terrorystami.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.