Facebook Google+ Twitter

Godzina "W". 1 sierpnia o 17.00 oddaj hołd poległym w powstaniu

  • Ewa Bo
  • Data dodania: 2015-07-31 20:31

Tego dnia o godzinie 17.00 w całej Polsce zawyją syreny. Zatrzymaj się wówczas na chwilę i w ten sposób uczcij pamięć i oddaj hołd żołnierzom i mieszkańcom stolicy, którzy zginęli podczas powstania w 1944 roku.

 / Fot. By Eugeniusz Haneman (according to Muzeum Powstania Warszawskiego) [Public domain], via Wikimedia CommonsW sobotę czyli 1 sierpnia mija 71. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Zostało ono zorganizowane przez Armię Krajową w ramach akcji „Burza”,

Miało trwać kilka dni a walczono przeszło 2 miesiące. Straty wojsk polskich wyniosły ok. 16 tys. zabitych i zaginionych, 20 tys. rannych i 15 tys. wziętych do niewoli. W wyniku nalotów, ostrzału artyleryjskiego, ciężkich warunków bytowych oraz masakr urządzanych przez oddziały niemieckie zginęło od 150 tys. do 200 tys. cywilnych mieszkańców stolicy.

Z upływem lat toczy się coraz więcej dyskusji nad słusznością rozpoczęcia tej akcji ze względu na olbrzymie straty ludzkie i materialne (stolica, a szczególnie jej część lewobrzeżna została poważnie zniszczona).

Jednak ci, którzy wówczas stawili opór okupantowi uważali, że ich walka ma sens. I za ich męstwo i odwagę należy oddać im cześć.


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

Jakoś nie wbiła mi sie wpamięć ta zbiezność dat dziękuję Adriannie za uchwycenie tego faktu!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tak się składa, że 1 sierpnia właśnie Szwajcarzy obchodzą święto narodowe - z hasłami patriotyzmu i wolności. W tym dniu odbywają się festyny i fajerwerki.

Komentarz został ukrytyrozwiń

To ważny moment w kalendarzu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Komentarz w moderacji? A dlaczego?

Komentarz został ukrytyrozwiń

TVP1 rozpoczął przed chwilą transmisję na żywo z Pl. Piłsudskiego w Warszawie. gdzie warszawiacy i goście śpiewają (nie)zakazane piosenki powstańcze. Wspiera ich utworzony specjalnie na tę okazję Chór Warszawiaków, sekstet wokalny proMODERN, wokaliści Weronika Grozdew-Kołacińska, Rafał Grozdewa, Wojciech Myrczek i Piotr Pieron, zespół instrumentalny pod dyrekcją Andrzeja Borzyma Juniora.

Komentarz został ukrytyrozwiń

O godz. 17.00 Oprócz syren zabrzmią również dzwony w kościołach (zwłaszcza warszawskich).

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.