Facebook Google+ Twitter

Godzina „W” w kamerze 360

1 sierpnia obchodzimy 72. rocznicę Powstania Warszawskiego. Co roku, tego samego dnia Warszawa zatrzymuje się, aby oddać hołd Powstańcom Warszawskim - zobaczcie to niezwykłe wydarzenie w oku kamery 360.

 / Fot. Pure Wilds Powstanie Warszawskie było heroicznym bojem o wolną Polskę, trwało 63 dni. Warszawiacy stawili czoła okupującym stolicę wojskom niemieckim. Zginęło ponad 200 tys. żołnierzy i cywilów, ponad 600 tys. mieszkańców zostało wypędzonych - Warszawa została zrównana z ziemią.

Rondo de Gaulle'a w kamerze 360


Plac zamkowy w kamerze 360.


Ślady tych tragicznych wydarzeń odcisnęły piętno na Warszawie i jej mieszkańcach. W niektórych dzielnicach nadal widoczne są ślady tych tragicznych dni, które przypominają wszystkim smutną historię.
Co roku, w godzinę „W” (godz. 17:00) Warszawa zatrzymuje się na dźwięk syren. Na minutę miejski ruch zamiera by pokazać, że Warszawiacy pamiętają o bohaterskiej walce swoich przodków. Nagrania z Godziny „W” zapierają dech w piersiach. Dzisiaj, dzięki najnowszej technologii możemy zobaczyć te chwile w kamerze 360.

Co jakiś czas powraca spór o sens Powstania Warszawskiego, które niewątpliwie przyniosło ogromne straty i tysiące ofiar przede wszystkim w cywilach. Historycy na podstawie dokumentów i wspomnień próbują analizować ówczesne rozkazy i decyzje. Po latach takie chłodne analizy wydają się o wiele prostsze - wówczas podejmowane były w zupełnie innych warunkach.

Jedno jest pewne - tym, którzy walczyli w Powstaniu, którzy oddali życie, zdrowie, którzy stracili bliskich, którym przyszło żyć w tym piekle należy się szacunek. To m.in. dzięki ich poświęceniu dzisiaj żyjemy w wolnym kraju. Ostateczny wynik powstania i jego tragiczne skutki w żadnym stopniu nie umniejszają ich heroizmu! Powstańcy walczyli o wolność i godność. Uczcijmy ich godnie: bez agresji, bez jałowych sporów i uprzedzeń. Tego by sobie życzyli, o to walczyli.

Plac Konstytucji w kamerze 360.


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.