25579 miejsce

Goetze bohaterem. Niemcy mistrzami świata!

Niedzielny mecz, choć przegrany, był najlepszym występem Argentyny na MŚ w Brazylii, ale to Niemcy z Goetze na czele zdobyli tytuł mistrzów świata.

Mario Götze urodził się w 1992 r. w Memmingen. / Fot. EPA/MARCUS BRANDTPierwsza połowa finałowego meczu była niezwykle obfita w sytuacje strzeleckie, ale żadna z nich nie przyniosła bramki. Dzięki szybkiej i zdecydowanej akcji Argentyny już w 2. minucie jako pierwszy strzał w kierunku bramki Neuera oddał Higuain, ale piłka przeleciała obok słupka. W 20. minucie Ten sam zawodnik po fatalnym zagraniu Kroosa stanał „oko w oko” z bramkarzem, ale chyba wystraszył się podążającego za nim Hummelsa i także uderzył obok bramki. Niemcy próbowali swoje akcje rozgrywać prostopadłymi podaniami, ale wszelkie próby zagrożenie argentyńskiej bramce kończyły się niepowodzeniem. W końcu w 30. minucie do bramki trafił Higuiain. Jego radość nie trwała jednak długo bo otrzymał podanie będąc na pozycji spalonej. Końcówka pierwszej połowy należała do Niemców, a ostatecznym potwierdzeniem ich nieskuteczności był strzał Hoewedsa w słupek w doliczonym czasie gry. Ta część spotkania zakończyła się więc wynikiem 0:0.

W drugiej połowie Niemcy początkowo grali bardzo niedokładnie. W 47. minucie centymetry od gola dzieliły Messiego. W 60. minucie fantastycznie do główki wyskoczył Klose, ale strzał był zbyt słaby i piłkę bez problemów złapał Romero. Ta połowa przebiegała pod znakiem zażartej walki, a nadrzędnym zadaniem zawodników obu drużyn było przede wszystkim niedopuszczenie wszelkimi możliwymi środkami do zdobycia bramki przez przeciwnika. Stąd momentami mogliśmy odnieść wrażenie, ze boisko jest areną momentami brutalnej walki. Przełożyło się to oczywiście na jakość poczynań ofensywnych efektem czego był brak w dalszej części meczu klarownych sytuacji do zdobycia bramki. Do wyłonienia zwycięzcy potrzebna więc była dogrywka,

W pierwszych 15 minutach dogrywki piłkarze zaoferowali widzom jedynie dwa strzały. W 91. minucie strzał Schuerrle obronił Romero, a zaledwie sześć minut później stuprocentową sytuację zmarnował Palacios. Warto natomiast zwrócić uwagę na znakomitą grę Mascherano, który podobnie jak w podstawowym czasie raz po raz skutecznie powstrzymywał niemiecki atak. Nadeszła w końcu 113. minuta kiedy to Schuerrle idealnie dośrodkował do Goetzego. Błąd w tej akcji popełnili argentyńscy obrońcy pozostawiając bez opieki niemieckiego zawodnika, a ten przyjął piłkę i strzelając „z powietrza” nie dał żadnych szans Romero. Argentyńczycy próbowali jeszcze konstruować akcje, które miały doprowadzić do zdobycia wyrównującego gola i dogrywki, ale ich poczynania były pewnie i skutecznie neutralizowane przez przeciwników. Wyrazem niemocy Argentyńczyków był rzut wolny i strzał ostatniej szansy w wykonaniu Messiego, po którym piłka poszybowała wysoko nad bramką. Niemieccy piłkarze ostatecznie zwyciężyli 1:0 i zostali mistrzami świata.

Niemcy mogą świętować zdobycie Pucharu Świata, ale warto również pochwalić grę Argentyny, która dostosowała się do poziomu zwycięzców dzięki czemu kibice na całym świecie mogli oglądać emocjonujące widowisko. Należy jeszcze wspomnieć, że oprócz Pucharu Świata Sepp Blatter wręczył nagrody indywidualne. Złote Rękawice otrzymał najlepszy bramkarz turnieju, Manuel Neuer, a Złotą Piłkę najlepszy zawodnik turnieju, Lionel Messi. Nagrody dla najlepszego strzelca turnieju, którym za zdobycie 6 bramek został James Rodriguez oraz dla najlepszego piłkarza młodego pokolenia, którym został Paul Pogba zostaną wręczone w innym terminie.