Facebook Google+ Twitter

Golden League w Polsce? To mało prawdopodobne...

Mityng słynnej lekkoatletycznej Golden League w Bydgoszczy? Wczoraj „Przegląd Sportowy” pisał, że są na to szanse. Jednak jak ustaliły Wiadomości24.pl, w rzeczywistości jest prawie niemożliwe, by IAAF przyznało Polsce tak prestiżowe zawody.

Stadion Letzigrund w Zurychu, organizator jednego z mityngów Golden League, mieści blisko 30 tys. widzów / Fot. Seweryn LipońskiGolden League to seria najbardziej prestiżowych mityngów lekkoatletycznych. Biorą w nich udział wielkie gwiazdy, nierzadko ustanawiając rekordy świata. Wczoraj „Przegląd Sportowy” zaskoczył wszystkich informacją, że w najbliższych latach jeden z mityngów Golden League mógłby odbywać się w Polsce. Skąd taki optymizm? IAAF (Międzynarodowe Stowarzyszenie Federacji Lekkoatletycznych) planuje od 2010 r. rozszerzenie cyklu do 12 mityngów (obecnie jest ich sześć). Zdaniem „PS” niewykluczone, że któryś z nich zostałby przyznany Bydgoszczy.

Golden League nie dla Polaków


Postanowiliśmy sprawdzić, jak duże są na to szanse. Okazuje się, że raczej niewielkie. – Golden League w Polsce? To, przynajmniej na razie, bardzo mało prawdopodobne – mówi Wiadomościom24.pl Janusz Rozum z PZLA (Polskiego Związku Lekkiej Atletyki). Z kolei rzecznik IAAF Nick Davies przyznaje, że trwają prace nad nowym kalendarzem, już z rozszerzoną Golden League, i że dla kilku nowych mityngów trzeba będzie wybrać organizatorów. Ale wcale nikt nie powiedział, że wśród nich będzie jakiekolwiek polskie miasto. – Wszyscy zainteresowani złożą swoje oferty, które IAAF rozważy. Oczywiście, uwzględnimy szereg kryteriów, tak by mityngi przyznać miastom z najlepszymi warunkami organizacyjnymi – mówi nam Davies.

Stadion im. Zdzisława Krzyszkowiaka w Bydgoszczy to najlepszy polski obiekt lekkoatletyczny. Mieści ponad 20 tys. widzów / Fot. Przemysław Jahr / http://pl.wikipedia.org/wiki/Grafika:Stadion_Zawiszy_Bydgoszcz_widok_ogolny.jpg / public domainJak wyglądamy pod tym względem? Wymagania Golden League mógłby spełnić tylko stadion w Bydgoszczy, na którym w tym roku odbywały się mistrzostwa świata juniorów. Stadion Narodowy w Warszawie, który ma być gotowy na Euro 2012, nie będzie miał bieżni. Obiekt AWF w Warszawie, goszczący co roku Memoriał Janusza Kusocińskiego, jest za mały – mieści zaledwie 3 tys. widzów, podobnie jak stadion Olimpii Poznań, na którym w zeszłym roku rozegrano mistrzostwa Polski. Jeszcze mniejszy jest stadion im. Wiesława Maniaka w Szczecinie (1,6 tys. miejsc), gdzie we wrześniu odbył się mityng Pedro’s Cup z udziałem Asafy Powella. Tymczasem wymagania IAAF są jasne: by ubiegać się o organizację Golden League, trzeba dysponować obiektem mieszczącym ponad 15 tys. widzów. W grę wchodziłaby więc tylko Bydgoszcz.

Janusz Rozum nie ma jednak złudzeń. – Kusociński w Warszawie i Bydgoszcz to pod względem rangi dopiero czwarta liga. Golden League to pierwsza – mówi Wiadomościom24.pl. Dodaje, że na organizację wielkich mityngów potrzeba równie wielkich pieniędzy. – Osobiście wolę, by w Polsce organizowano mistrzostwa świata juniorów albo ewentualnie światowy finał lekkoatletyczny, niż Golden League, na którą potrzeba bardzo dużych środków – twierdzi Rozum, zaznaczając, że to tylko jego prywatna opinia.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

+ Dobra robota;)

Trzeba mieć nadzieję, że w Polsce jednak będzie;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

jestem za Bydgoszczą :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.