Facebook Google+ Twitter

Gołębie na starówkach. Ozdoba czy kłopot?

Większość polskich miast od lat ma kłopot z niechcianymi gołębiami na starówkach. Ten na pozór prosty problem, spędza sen z powiek wielu samorządom. Prezydent Rybnika znalazł jednak genialny sposób.

Gołębie na płycie rynku. Ozdoba czy kłopot? Fot.Henryk Kokot / Fot. Henryk KokotNa jednym z posiedzeń rady miasta, pojawił się pomysł wykorzystania do walki z gołębiami ich naturalnych wrogów - jastrzębi. Od pomysłu do jego realizacji upłynęło kilka miesięcy, trzeba było bowiem znaleźć podmiot gospodarczy, który w zakresie swojej działalności ma tego typu usługi. Wkrótce znaleziono firmę z Myszkowa w woj. śląskim, dysponującą odpowiednim "sprzętem" i kwalifikacjami.

Właściciele firmy świadczą tego typu usługi na terenie całego kraju. Na Rynku pojawili się początkiem maja i od tego czasu rybnickie gołębie przeżywają koszmar, o jakim nigdy się im pewnie nie śniło. W niecały miesiąc od rozpoczęcia tych swoistych nalotów, z terenu Rynku znikła blisko połowa gołębi, przy czym, jak zapewnia Włodzimierz Sularz, zajmujący się płoszeniem ptaków, z którym rozmawiałem, ich jastrząb nie atakuje gołębi, a jedynie je płoszy.

Postrach rybnickich gołębi w całej okazałości Fot.Henryk Kokot / Fot. Henryk KokotGołębie to bardzo płochliwe ptaki i o ile potrafią tolerować obecność ludzi, którzy je stale dokarmiają, o tyle obecność latającego nad nimi jastrzębia skutecznie odstrasza je od tej części miasta. Gołębie, żyjąc w ciągłym stresie nie będą się gnieździć na Starówce i nie złożą jaj, co pozwoli w dość krótkim czasie (około 3 miesiące), pozbyć się ich na dobre.

Pomysł przedni, godny naśladowania, a przy tym nie budzący protestów ekologów i miłośników zwierząt. Niemałą atrakcję mają także mieszkańcy Rybnika, zwłaszcza dzieci, na co dzień obserwujący walki powietrzne jastrzębia z gołębiami.

Miejmy nadzieję, że i inne samorządy skorzystają z rybnickiego pomysłu i wkrótce nie będziemy musieli obawiać się, że nasze ubrania, czy samochody zostaną "ozdobione" gołębimi odchodami.
Rybnickie gołębie na tle ratusza Fot.Henryk Kokot / Fot. Henryk KokotŁowca na posterunku Fot.Henryk Kokot / Fot. Henryk KokotPan Włodzimierz ze swoim jastrzębiem Fot.Henryk Kokot / Fot. Henryk Kokot

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (9):

Sortuj komentarze:

Jacek Luskiewicz
  • Jacek Luskiewicz
  • 21.10.2010 13:41

A widzieliście co gołębie wyczyniają w Warszawie? Zobaczcie, masakra, trzeba temu zapobiegać..
http://www.youtube.com/watch?v=kbFu7Krx368

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 04.06.2010 19:41

Golebie sa plaga rowniez w niemieckim Hameln, ktorego "obstrzona" starowka przyciaga rocznie setki tysiecy turystow, juz ze wzgledu na legende o szczurolapie. link
Z pewnością warto poinformować o tej możliwości panią burmistrz.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Może znajdą inne przytulisko. Może się zaadoptują i nie wrócą. Z uwaga będę obserwował ten eksperyment.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Z moich obserwacji wynika, że większość gołębi już się wyniosła ze starówki, choć nie jest wykluczone, że wrócą jeśli nie będzie jastrzębia.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 03.06.2010 18:06

Były już sokoły inie sprawdziło się,czy jastrząb podoła?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Myślę, że nawet stały etat dla właściciela jastrzębia będzie korzystniejszy, niż pokrywanie szkód wyrządzonych przez gołębie.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 03.06.2010 15:25

Gołębie na starówkach, jakże kontrowersyjny problem. Niezliczone rzesze miłośników gołębi i takie same przeciwników.. Był czas, że podsypywano gołębiom pokarm z medykamentami mającymi powstrzymać ich rozmnażanie się, cóż okropny szum się zrobił wokół sprawy. Ciekawy jestem reakcji tych, którym przyszło mieszkać w pobliżu ogromnych siedlisk gołębi? Przyjść z dzieckiem, wnukami, podkarmić ptaki, jest atrakcją dla dzieci i nie tylko... Następnie zabrać się z zapaskudzonego miejsca to żaden problem, ale żyć w ciągle w zapaskudzonej odchodami okolicy, to już problem..... Dobry temat poruszyłeś Henryku 5*:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

To już chyba na stałe jastrząb będzie na rynku w innym wypadku gołębie wrócą i to szybko miasto to ich naturalne środowisko,nie uda się ten chwyt na pewno są niedaleko i trzeba się z tym pogodzić .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Od wielu staram się tłumaczyć ogrom szkód jakie wyrządzają w naszych miastach gołębie. Miłe ptaszęta a efekty ich działań porażające. Cały czas słyszę, koszty, brak możliwości itp. Gratulacje i niski pokłon dla rady miasta i Prezydenta Rybnika.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.