Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

994 miejsce

Gołębnik - jeden z symboli przywilejów feudalnej Francji

Podróżując po Francji, zobaczymy tajemnicze budowle. Są to średniowieczne lub późniejsze gołębniki, które przetrwały do naszych czasów. Niektóre z nich możemy zwiedzić, poznając tajniki hodowli gołębi dawniej i dziś.

Gołębnik w Rouelles. Górna Normandia / Fot. Urban, GNU1.2, http://fr.wikipedia.org/wiki/Fichier:Photojanvier2005CLG_057.jpgGołębie towarzyszą człowiekowi od zarania ludzkości, być może równie długo jak psy. Ich przodkami były gołębie skalne. Zostały one udomowione 6000 lat temu w Azji Mniejszej, skąd rozprzestrzeniły się do Egiptu i na inne obszary. Ptaki te były źródłem mięsa i jaj. Gołębie produkowały też cenny nawóz. W regionach, gdzie gleby są nieurodzajne, zbierano odchody gołębi na maty, które regularnie płukano. W starożytnej Persji i Iraku nawóz gołębi służył do nawożenia pól, na których uprawiano melony.

Baux-de-Provence, XI wiek. Gołębnik wykuty w skale / Fot. Vi..Cult..., GNU1.2, http://fr.wikipedia.org/wiki/Fichier:P1000803.JPGWraz z rozwojem hodowli gołębia, a także rozwojem cywilizacji pojawiały się budowle, które miały zapewnić hodowanym ptakom warunki do przebywania, a przede wszystkim rozmnażania. Gołębie stanowiły też zagrożenie dla zasiewów, dlatego na czas ich trwania zamykano ptaki w gołębnikach.

Dwór w Ango. Gołębnik w Górnej Normandii / Fot. Renata, domena publiczna,http://fr.wikipedia.org/wiki/Fichier:Manoir_d'ango_03.jpgNajstarsze znane gołębniki fortece odkryto w górnym Egipcie. Prawie równie dawne były perskie gołębniki u góry zakończone wieżyczkami. W Egipcie i Persji wykorzystywano gołębie do przesyłania wiadomości. W starożytnej Grecji gołębie pocztowe przekazywały informacje o zwycięzcach w czasie Olimpiad.

Hodowla gołębi była pasją w Starożytnym Rzymie. Rzymskie colombarium, na ogół okrągłe, było we wnętrzu pokryte białym tynkiem. Rzymski uczony Marek Terencjusz Warron opisał hodowlę gołębi w I wieku p.n.e. Lucius Columella, a później Pliniusz Starszy pisali o hodowli gołębi i budowie gołębników.

Gołębnik przy dawnym opactwie W Port-Royal-des Champs na południowy wschód od Paryża. Niemy świadek narodzin jansenizmu w zburzonym później opactwie / Fot. Adrian Dimulescu, CC2.0http://fr.wikipedia.org/wiki/Fichier:Pigeonnier_de_Port_Royal.jpgNa terenie dzisiejszej Francji gołębniki pojawiły się wraz z legionistami rzymskimi i Juliuszem Cezarem.

Jeśli przyjrzymy się geograficznemu rozmieszczeniu gołębników, znajdziemy je na Bliskim Wschodzie, w basenie Morza Śródziemnego i Europie Zachodniej. Gołębniki naznaczyły krajobrazy Gaskonii, okolice Tuluzy, Prowansji Turenii, Andegawenii, Normandii, Pikardii, ale również Anglii po podboju jej przez Normanów, a później Szkocji.

Gołębnik nad bramą Gallienne w Javrezac niedaleko Cognac / Fot. Rosier, GNU1.2; http://fr.wikipedia.org/wiki/Fichier:Pigeonnier_Gallienne.JPGPowstawały różne budowle od glinianych po monumentalne murowane wieże, przeznaczone wyłącznie dla gołębi lub gołębniki wbudowane w mury obronne, bramy lub budynki gospodarcze.

Gołębnik budowany w epoce feudalnej był spadkobiercą rzymskiego colombarium. Była to budowla w formie monumentalnej wieży, na ogół wolno stojącej cylindrycznej lub na planie kwadratu albo sześciokąta, wsparta czasem na kolumnach lub arkadach, a czasem przylegająca do innych budynków. Ogromna różnorodność architekturalna charakteryzuje mniejsze gołębniki przydomowe.

Gołębnik wiejski w Lardiers w Górnej Prowansji / Fot. Véronique PAGNIER, GNU1.2, http://fr.wikipedia.org/wiki/Fichier:Lardiers_Pigoeonnier_village.JPGWnętrze gołębnika jest podzielone na nisze lęgowe. W każdym takim otworze w murze zamieszkuje jedna para gołębi. Te nisze mogą być z kamienia, cegły, gliny, z plecionej wikliny w formie kosza lub gniazda. Gołębnik przy zamku Aulnay z 2000 miejscami lęgowymi i ten z Port-d'Envaux mający 2400 nisz z wypalanej gliny, należą do największych we Francji.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Co za refleks, Ewo:))) Nie pomyślałam o tym. Należy wrócić do tradycji:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

A może tak pracowników PP powinno się zastąpić gołębiami pocztowymi? :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tak, mnie również uderzyła ta różnica.

Doskonały artykuł o naszych hodowcach gołębi napisała nasza redakcyjna koleżanka pani Judyta Więcławska: link

Ja zwróciłam uwagę na architekturę gołębników. Widziałam ich kilka w Normandii.
Szukałam odpowiedników w Polsce. Znalazłam zdjęcie gołębnika mokotowskiego z 1780 roku. Gołębnik powstał, jako część bramy do pałacu Mon Coteau przy ul. Puławskiej, której właścicielem była Elżbieta z Czartoryskich Lubomirska.

Jest też gołębnik w Toruniu. W XIX wieku budowla służyła do podtrzymywania łączności przy wykorzystaniu gołębi pocztowych między fortami wojennymi twierdzy Toruń.

Gołębie pocztowe wykorzystywano w czasie I wojny światowej na przykład w Twierdzy Boyen. W 1940 roku Niemcy roku na terenie Kraju Warty zarekwirowali wszystkie gołębie niszcząc całą populację polskiej hodowli gołębi pocztowych.

Obecnie gołąb pocztowy hodowany jest głównie dla celów sportowych - gołąb pocztowy. Są też gołębie wystawowe. Tak jest w Polsce i we Francji. Myślę, że podobnie jest w całej Europie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jakże inne to gołębniki od naszych polskich. Ciekawostka pierwszej klasy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.