Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

32707 miejsce

Goleniów ma 740 lat

Wczoraj w Goleniowie obchodzono 740-lecie nadania miastu praw miejskich. Organizatorem obchodów był Goleniowski Dom Kultury.

Występ zespołu z Białegostoku. / Fot. M. WieczorekNa ulicach miasta ustawiono specjalne tablice przedstawiające historię miasta, herbu i obiektów dawno nie istniejących na terenie Goleniowa. Ekspozycja ta cieszyła się dużym zainteresowaniem mieszkańców.

Trochę historii...

Kościół gotycki w Goleniowie. / Fot. M. WieczorekJak przystało na dostojnego, 740-letniego jubilata, Goleniów ma bogatą historię. Najstarsze ślady osadnictwa na terenie Goleniowa pochodzą z X wieku, kiedy to w zakolu rzeki Iny powstała prawdopodobnie pierwsza osada palowa. W 1268 r. książę Barnim I nadał osadzie magdeburskie prawa miejskie.

Ważnym wydarzeniem w dziejach było przystąpienie miasta do Hanzy, co przyczyniło się do szybkiego rozwoju i wzrostu jego znaczenia. W XVI w. rozwój grodu został zahamowany licznymi pożarami i trwającą wojną 30-letnią. Wiek XIX to okres stabilnego rozwoju. Na przestrzeni wieków miasto wielokrotnie zmieniało przynależność państwową. W czasie II wojny światowej zostało zniszczone w 85 procentach, a centrum praktycznie przestało istnieć. Dziś skutkuje to niewielką ilością zabytków. Najważniejsze z nich to: gotycki kościół, XVIII-wieczny spichlerz, średniowieczna Brama Wolińska.

A dziś...

Brama Wolińska , zabytek Goleniowa. / Fot. M. WieczorekXVIII-wieczny spichlerz , zabytek Goleniowa. / Fot. M. WieczorekA dzisiaj miasto rozwija się dynamicznie pod względem gospodarczym, kulturalnym i sportowym. Bardzo zmieniła sie estetyka miasta. Obchody 740. rocznicy Goleniowa uświetniły zespoły muzyczno - wokalne z całej Polski. Goleniowianie mieli okazję posłuchać pięknej średniowiecznej muzyki i obejrzeć zmagania średniowiecznych rycerzy. Obejrzeć można było uzbrojenie z tamtej epoki. Późnym wieczorem organizatorzy zaprosili mieszkańców na koncert muzyki biesiadnej.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.