Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Goleniów. Przeciwdziałanie demoralizacji - relacja z konferencji, cz. II

Ryszard Zagórski
Ryszard Zagórski
Goleniów. Przeciwdziałanie demoralizacji
Goleniów. Przeciwdziałanie demoralizacji Ryszard Jan Zagórski
15 czerwca 2011 r. w Starostwie Powiatowym w Goleniowie odbyła się druga z cyklu objętych honorowym patronatem Poseł na Sejm RP Magdaleny Kochan konferencji pt. „Przeciwdziałanie demoralizacji – stan aktualny a perspektywy na przyszłość”.

Uczestnikami tej konferencji, podobnie jak poprzedniej, były osoby na co dzień pracujące z młodzieżą z całego pow. goleniowskiego. Prelegenci, wykładowcy, przekazali ważną wiedzę związaną z przyczynami demoralizacji i sposobami jej zapobiegania. Dużo wskazówek płynących z praktycznych działań dotyczyło form walki z tym groźnym zjawiskiem społecznym.

Małgorzata Figura – z-ca Naczelnika Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Goleniowie – omówiła temat przestępczości nieletnich i działań profilaktycznych podejmowanych na terenie całego powiatu.

Małgorzata Gruszecka – prokurator Prokuratury Rejonowej w Goleniowie – scharakteryzowała „Procedury postępowania wobec dziecka jako ofiary przemocy w postępowaniu karnym, oraz zasady stosowania środków wychowawczych i kar wobec nieletnich”.

Monika Gajda – terapeuta i pedagog –wyjaśniała problemy związane z zaburzeniami zachowania w okresie adolescencji i profilaktyką oraz terapią.

Monika Łupińska-Pędziwiatr – kurator zawodowy, specjalista w Sądzie Rejonowym w Goleniowie, absolwentka studiów podyplomowych z zakresu seksuologii – mówiła o profilaktyce przedwczesnej inicjacji seksualnej jako jednym z elementów przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu młodzieży.

Magdalena Dudziak-Mużyło – dyrektor Wielofunkcyjnej Placówki Opiekuńczo‑Wychowawczej w Goleniowie z filią w Nowogardzie – przedstawiła zmiany organizacyjne w swej placówce jako jeden z etapów przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu dzieci i młodzieży.

Dr Maria Dąbrowska-Bąk z Zakładu Resocjalizacji UAM w Poznaniu zaprezentowała wstępne wyniki badań przeprowadzonych na konkretnych grupach dzieci i młodzieży z pow. goleniowskiego. Analiza tych wyników wskazuje na wiele przyczyn demoralizacji, które muszą być jeszcze zweryfikowane w toku dalszych badań i analiz.

Tomasz Macul - kierownik Zespołu Kuratorów Zawodowych w Sądzie Rejonowym w Goleniowie zapowiedział następną konferencję we wrześniu. Wskazał na potrzebę spotkań w mniejszych grupach, aby mówić o konkretnych rozwiązaniach.

Przypomnę, że była to kolejna konferencja realizowana w ramach projektu innowacyjnego pn. „Wypracowanie programu przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu dzieci i młodzieży w powiecie goleniowskim”. Konferencja inaugurująca tego projektu odbyła się 18 marca 2011 r. Odsyłam do artykułu: Kosztowne przeciwdziałanie czy sensowne zapobieganie?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto