Facebook Google+ Twitter

Goleniów świętuje 90. rocznicę powstania Polskich Sił Powietrznych

Dzisiaj, 28 sierpnia, obchodzimy Dzień Lotnictwa Polskiego. To już 90. rocznica powstania Polskich Sił Powietrznych. W Goleniowie od 1 kwietnia 1957 r. stacjonował 2 Pułk Lotnictwa Myśliwskiego "Kraków", który został uformowany 1 kwietnia 1944 r.

Od dawna istniały silne związki miasta z wojskiem. Dzięki wielu żołnierskim inicjatywom w historii Goleniów szybko się rozwijał. Z lotnictwem związana jest spora grupa mieszkańców miasta.

2 Pułk Lotnictwa Myśliwskiego "Kraków" bazował w Goleniowie do 1993 r., kiedy to zarządzeniem dowódcy KOP został rozformowany.

Piękny Goleniów. / Fot. M. WieczorekPo tym wydarzeniu wielu lotników przeniosło się do innych jednostek na terenie Polski, wielu z nich przeszło na emeryturę i pozostało w Goleniowie. Utworzyli oni Stowarzyszenie Seniorów Lotnictwa Wojskowego. Z inicjatywy członków tego Stowarzyszenia postawiono przed urzędem miasta Pomnik - Samolot.Urząd Gminy i Miasta w Goleniowie / Fot. M. Wieczorek
Umieszczony na postumencie samolot MIG-21 jest wyrazem pamięci o 2 Pułku Lotnictwa Myśliwskiego "Kraków". Samolot ten będący na stanie jednej z eskadr tego pułku, często oblatywał niebo nad Goleniowem. Na kadłubie, za numerem taktycznym MIG-a umieszczony został znak 2PLM "Kraków".

Na postumencie umieszczono tablicę pamiątkową z napisem: "Pamięci ścisłych więzów Goleniowa z polskimi skrzydłami"

MIG-21 NA POSTUMENCIE / Fot. Z. WieczorekWojsko na uroczystości odsłonięcia pamiątkowej tablicy na postumencie pomnika / Fot. Z. WieczorekMIG- 21 na postumencie / Fot. M. WieczorekMIG-21 / Fot. Z. Wieczorek

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.