Facebook Google+ Twitter

Golgota na ulicach Gdańska

Dziś na ulicach Gdańska, ok. godziny 14, w godzinach największego natężenia ruchu odbędzie się wyjątkowa Droga Krzyżowa. Inscenizacjom poszczególnych stacji towarzyszyć będzie specjalna oprawa muzyczna.

W takim kształcie Misterium Męki Chrystusa zostanie przedstawione już po raz drugi. Początek zaplanowany jest na godz. 14 przy Dworze Artusa, gdzie Chrystus zostanie skazany na śmierć. W zeszłym roku po raz pierwszy na ulicach Gdańska rozbrzmiała muzyka i słowa wypowiadane przez bohaterów spektaklu. – Wielu widzów ze zdziwieniem przypatrywało się wydarzeniu, które z założenia wydaje się nie być przeznaczonym do tak bezpośredniej prezentacji – mówi jedna z występujących Marta Wiakosz. Aktorzy oraz muzycy odnieśli jednak sukces.

W tym roku przygotowania zakrojone były na szerszą skalę. Z pomocą finansową pospieszył gdański magistrat. Dzięki lepszemu nagłośnieniu instrumenty muzyczne i śpiewający chór będą znacznie lepiej słyszalni. Za oprawę muzyczną odpowiada Cezary Paciorek – jeden z czołowych polskich jazzmanów. Oprócz grania jazzu ,Paciorek jest założycielem i opiekunem Diakonii muzycznej "Jezus Żyje". – W tym roku oprócz 14 tradycyjnych stacji, do których muzykę napisałem już w 2002 roku pojawią się dwie nowe, specjalnie na tegoroczny Wielki Piątek – mówi muzyk i dodaje – śpiew młodych wykonawców dopełni całości.

Drugim muzycznym ogniwem będzie zespół Ikenga Drummers pod przewodnictwem Larrego "Okey" Ugwu dyrektora Nadbałtyckiego Centrum Kultury. Zespół, w którego składzie oprócz Nigeryjczyka Larrego znajdują się polscy muzycy wykonuje muzykę etniczną będącą połączeniem polskich i afrykańskich rytmów. Podstawę dźwiękową stanowią własnoręcznie wykonane bębny. – Uważam, że w Polsce jest zbyt mało radosnej muzyki w liturgii i my właśnie staramy się tę lukę zapełnić – mówi Larry Ugwu.

Inscenizację Drogi Krzyżowej z 2005 roku z muzyką Cezarego Paciorka, która odbyła się Kalwarii Wejherowskiej będzie można zobaczyć dziś w TVP1 o godzinie 15.10. Dodatkowo w sprzedaży pojawił się album "Droga" dokumentujący wejherowskie i zeszłoroczne gdańskie Misterium..Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.