Facebook Google+ Twitter

Gołuchów w kwiatach. Widoki z parku w angielskim stylu

W Gołuchowie stoi zamek. Pierwotnie była to siedziba Leszczyńskich. W XIX wieku rządy sprawowała tu Izabela z Czartoryskich Działyńska. To dzięki niej zamek przetrwał i nabrał romantycznego charakteru . Wokół jest piękny park.

1 z 13 Następne zdjęcie
Zdjęcie: Na terenie parku znajdują się zabudowania gospodarcze i oficyna, zajmowane przez Ośrodek Kultury Leśnej i Muzeum. Park zajmuje powierzchnię ponad 160 hektarów.   fot. R.Grzeszczyk
Na terenie parku znajdują się zabudowania gospodarcze i oficyna, zajmowane przez Ośrodek Kultury Leśnej i Muzeum. Park zajmuje powierzchnię ponad 160 hektarów. fot. R.Grzeszczyk

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

5 lat temu zwiedzałam zamek i te wspaniałe ogrody.
W zamku zachwyciły mnie kominki, które Izabela sprowadziła z Francji.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Byłem tam dość krótko. Nie mam pojęcia o tym, co się dzieje na zamku, prócz tego, że to jest muzeum fundowane przez Izabelę Działyńską. Działyński był darczyńcą Powstania Styczniowego i właścicielem dóbr kórnickich - gdzie została zgromadzona największa w Polsce kolekcja dendrologiczna. Groziła mu konfiskata majątku i wybawieniem było wcześniejsza formalna sprzedaż majątku m.in. Izabeli Czartoryskiej (mowa o Gołuchowie). Kórnik przepadł i został odzyskany po procesowej mitrędze. Pod koniec XIX wieku dobra kórnickie przejął Władysław Zamoyski - fundator m.in Zakładu w Kurniku (dziś Instytut Dendrologii PAN) i Tatrzańskiego Parku Narodowego.
Nie byłem w zagrodzie, gdzie są żubry, daniele, etc.
Warto poznać miejsce i jego historię, oraz historię ludzi, którzy potrafili stworzyć rzeczy ponadczasowe dla dobra ogółu.
Nie mam pojęcia Ewo, jacy są dzisiejsi Działyńscy czy Zamoyscy. Wiem, że zdałyby się dziś wzorce podobne do Izabeli, jej męża czy Władysława Zamoyskiego.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Podobno w zamku dawni właściciele często urządzają całonocne bale i zapraszają na nie gości. Trafiłeś na taki? :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Och, jak ja kocham zamki!... Ale tylko zwiedzać. Widzę, że pięknie utrzymany jest ten gołuchowski zamek. Nigdy tam nie byłam, i pewnie nie będę, dziękuję Ci więc za miłą wycieczkę po nim i jego pięknym parku. Ciągle czuję zapach azali. Pozdrawiam!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Piękny i odwiedzany. :) Byłam baaardzo dawno temu. Pamiętam żubry...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Piękne miejsce. Na pierwszy rzut oka - zamek zachodnioeuropejski, a tu proszę tkwi w sercu Europy. Czy często odwiedzany przez turystów?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.