Facebook Google+ Twitter

Google będzie musiał zapłacić

Od pewnego czasu Google skanuje książki w ramach projektu Google Book Search. Niektóre pozycje dostają się do sieci bez wiedzy i pozwolenia wydawców. Wedle "Rzeczpospolitej" amerykański koncern będzie musiał wypłacić odszkodowania tym europejskim firmom, które nie zgodziły się na upublicznienie ich książek. Suma odszkodowań wynieść może nawet 240 milionów dolarów.

Stowarzyszenie Wydawców Amerykańskich i pisarze przeciwni wykorzystaniu ich dzieł w internetowej bazie, trzy lata temu wytoczyli koncernowi proces. Wydawcy zgodzili się na warunki ugody. Będą otrzymywać od Google 63% dochodów płynących z wykorzystania ich książek w internetowej czytelni.

Okazuje się jednak, że Google skanował również przechowywane w amerykańskich bibliotekach książki europejskich wydawców, a ich liczba może sięgać 4 mln. Google sam zaproponował warunki udzielania rekompensat. Wydawcy z całego świata, którzy uznają, że należą im się odszkodowania, mogą zgłaszać się po nie, korzystając z witryny: www.googlebooksettlement.com. Mogą to zrobić przed upływem terminu 5 stycznia 2010 roku.

Rekompensata, jaką koncern zaproponował w USA wynosi 60 dolarów za książkę lub 15 dolarów za utwór. Przedstawiciele amerykańskiego giganta uspokajają ponadto, że nie będą skanować tych książek, które są objęte prawami autorskimi jeśli właściciele owych praw nie wyrażą na to zgody. "Rzeczpospolita" informuje, że koncern może stracić 240 mln dolarów, jeżeli zgłoszą się wszyscy europejscy wydawcy, którym Google winien jest odszkodowanie.

źródło: TVN24, Wiadomości24.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.