Facebook Google+ Twitter

Google - gigant, który trzyma władzę

Poczta, lokalizatory, platforma wymiany dokumentów, przeglądarka internetowa czy wreszcie wielofunkcyjny komunikator... Coraz więcej usług internetowych jest monopolizowanych przez Google. Czy zjawisko to jest dla nas bezpieczne?

Gigant z Mountain View, miasteczka w amerykańskim stanie Kalifornia, zaprezentował pod koniec maja "nowy sposób komunikacji". Google Wave (ang. fala - przyp. red.), bo tak nazywa się ta usługa, ma zastąpić tradycyjną pocztę e-mail, Gadu-Gadu, a nawet Skype i umożliwić zbiorową edycję dokumentów w czasie rzeczywistym, tworzenie własnych profilo-blogów, zakładanie mikrospołeczności, itd.Cały projekt ma być rozpowszechniany na zadach wolnego oprogramowania - z założenia dostęp do niego mają mieć wszyscy, a otwarty kod umożliwi społeczności programistów dalszy jego rozwój. Prototyp testowany jest przez developerów oprogramowania, którzy jeszcze przed oficjalną premierą mają przygotować dla "fali" zestaw wtyczek i dodatków.

Googlizacja usług internetowych


Google, a właściwie goggle (ang. wytrzeszczone oko) lub (jak chcą twórcy) googol, czyli "bardzo duża liczba", oferuje w Polsce ponad 20 różnych usług i przygotowuje się do wprowadzenia kolejnych. Sławę firmie przyniosła niezwykle intuicyjna wyszukiwarka internetowa, a w świecie informatyków artykuł Jesse'a Garretta o nowym podejściu do aplikacji webowych, nazwanym przez autora AJAX-em.

Głównymi odbiorcami oprogramowania z Mountain View są przede wszystkim firmy. Google dostarcza szereg aplikacji, od wewnętrznych wyszukiwarek, przez pocztę, zaawansowane statystyki stron www, platformy dystrybucji reklam internetowych, po narzędzia do organizacji pracy, takie jak: kalendarze, komunikatory, notatniki czy proste programy biurowe. Wszystko to jest dostępne z poziomu przeglądarki internetowej, bez zbędnych kosztów instalacji i utrzymania oprogramowania.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Zady zostały.. widać autorowi i Redakcji bardzo się podobają.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 04.06.2009 14:22

Z jednej strony dobrze, że rynek usług "webowych" rozwija się w takim kierunku. Nie zgadzam się z tezą, że Google monopolizuje ten rynek. Oni po prostu łączą wiele usług w ramach posiadanego przez użytkownika konta. W sieci znaleźć można wiele alternatyw do usług Google. Google Calendar nie jest przecież szczytem marzeń w porównaniu np. z iscrybe.com. Idąc dalej - multikomunikator przez przeglądarkę mamy również na własnym podwórku - tokonda.pl, itd. itp.

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Cały projekt ma być rozpowszechniany na zadach wolnego oprogramowania" - zdanie na 5 : ) (mam bogatą wyobraźnię)

Komentarz został ukrytyrozwiń

No cóż my na to poradzimy wszystko się opiera o kasę i możliwości wdrożenia - i jeszcze jedno byli pierwsi i dlatego wygrali i mało kto może ich pozycję podważyć. A czy to jest bezpieczne - to pojęcie względne Opla wykupuje rosyjska firma - czy to bezpieczne ale jest większy HIT - czy amerykanie zdają sobie sprawę że wszystkie mikroczipy produkują już Chińczycy a kto wie czy już coś w tych czipach nie ma co za 2 lub 3 lata się okaże - przecież wszystkie rakiety mają mikroczipy - tylko kto wie co jest w nich zaprogramowane?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.