Facebook Google+ Twitter

Google Knol kontra Wikipedia

Już wkrótce na internetowy rynek wejdzie przeciwnik Wikipedii - Google Knol. Zadaniem tej usługi będzie gromadzenie specjalistycznych i naukowych publikacji, pisanych przez samych użytkowników. Zapowiada się zacięta rywalizacja.

Już wkrótce w internecie pojawi się Google Knol, konkurent Wikipedii / Fot. googleGoogle Knol angażować będzie w testowanie usługi wielu ludzi, od branży nauk fizycznych po rozrywkową. Niestety, jest to tzw. zamknięty (wymagający zaproszenia) program beta. Celem Knol'a jest umożliwienie użytkownikom pisania, redagowania, komentowania tekstów, podobnie jak w Wikipedii. Mimo to, Google stawiać będzie na klarowne informacje o autorach. Obok publikacji będzie widoczne imię, nazwisko oraz zdjęcie użytkownika. Nie będą mogli dodawać treści anonimowo oraz edytować artykułów innych.

Drugim, istotnym atutem usługi, będzie wynagrodzenie autorów za najlepsze artykuły oraz możliwość dodawania reklam przy swoich materiałach. Co ciekawe, zysk z reklam nie będzie w całości trafiał do zarządu Google, ale do samych użytkowników, co ma na celu zachęcenie ludzi do pisania, publikowania i rozwijania się.
Ideą twórców nie jest promowanie współpracy między autorami ( jak w przypadku Wikipedii), a konkurencja między nimi - więcej artykułów na dany temat, większa rywalizacja - informuje Times.

W takim razie, czy Knol to po prostu nowa internetowa encyklopedia, niezagrażająca Wikipedii, czy rozwijające się w dynamicznym tempie globalne centrum informacji? Na to pytanie będziemy mogli odpowiedzieć już niebawem, kiedy to Google wprowadzi usługę w fazę testowania, a potem codziennego użytku.

Przeczytaj także: Google wypowiada wojnę Wikipedii

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Artykuły z Wikipedii można wykożystywać gdzie się tylko chce, a więc będzie je można żywcem kopiować do Google Knol... Jeśli powyższe zdanie jest zgodne z rzeczywistością to Wikipedia zmierza ku zagładzie!!!
P.S. Świetny artykuł, tylko kiedy G-Knol będzie dostępne?
Pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.