Facebook Google+ Twitter

Google Książki zwiastują wielką rewolucję?

Mówiąc albo pisząc: Google i Wikipedia warto dodać: nowe Oświecenie. Ubiegłotygodniowe ustępstwo syndykatu amerykańskich wydawców nastąpiło na tle wstrząsowych zmian na rynku książek. Zgodnie z nim możliwe będzie skanowanie wszystkich książek z wyjątkiem tych, które zostaną zastrzeżone przez właścicieli praw majątkowych. Cyfrowa rewolucja przygotuje tę polityczną.

 / Fot. GoogleSwego czasu francuska szlachta i arystokracja do upadłego broniły swoich przywilejów stanowych. Czym to się skończyło, wiadomo. W tym samym czasie szlachta angielska dawno już zrozumiała, że nie chcąc mieć u siebie nagłej rewolucji na warunkach swoich przeciwników trzeba ją powoli robić samemu, współtworząc jej oblicze. Ta nauka historii jak się zdaje została tylko w niewielkiej mierze zrozumiana przez uprzywilejowanych posiadaczy praw własności świata analogowego oraz wczesnego ucyfrowienia (system płyty kompaktowej). Czytając lub słysząc o tym, jak niektórzy właściciele praw majątkowych do książek, gazet, filmów i utworów muzycznych próbują zawrócić koło historii każdy doświadczony internauta może się tylko uśmiechnąć pod nosem.

Świat starożytnych mędrców trzykrotnie opłakiwał spaloną Bibliotekę Aleksandryjską, w której, zanim został do końca zamordowany starożytny Rzym, znajdowały się kopie wszystkich książek napisanych w języku greckim i łacińskim. Per aspera ad astra tzn. nauczywszy się pokonywać przeciwności można sięgnąć aż do gwiazd. Jak się zdaje tą właśnie rzymską zasadą kierują się dobrzy geniusze naszych czasów - twórcy Google.

W czasach, gdy urządzenia stanowiące krzyżówkę skanera z aparatem cyfrowym są w stanie zeskanować nawet najstarszą i najbardziej kruchą książkę ani trochę jej nie dociskając, pomysł utworzenia nowej Biblioteki Aleksandryjskiej wydaje się bardziej niż właściwy. Zwłaszcza swobodny i powszechny dostęp do dawnych i najdawniejszych książek przez internet jest nadzwyczaj udany. Tak z punktu widzenia książek jak czytelników.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.