Facebook Google+ Twitter

Google monopolizuje rynek? Trwają rozmowy z Komisją Europejską

Komisja Europejska podjęła rozmowy z Google na temat skarg dotyczących monopolizowania wyszukiwania w sieci, jak i wykorzystywania w wynikach treści nienależących do Google.

Sonda

Czy Google jest monopolistą na rynku wyszukiwania?

 / Fot. Enrique Dans/CC 2.0 uznanie autorstwaJak pisze serwis ekonomia24.pl, Google nie podziela wątpliwości Komisji Europejskiej, jednak chce wejść z nią w dialog. "Nie zgadzamy się z wnioskami Komisji, ale cieszymy się, że możemy omówić wszystkie obawy, jakie mogą się pojawić" - twierdzi koncern. Jednocześnie przekazał KE propozycje w obszarach, które budzą największe obawy komisji.

Tymczasem do rozmów chcą się włączyć stowarzyszenia EMMA i ENPA reprezentujące wydawców. Obawy ich przedstawicieli budzi preferencyjne traktowanie przez Google własnych treści. Zdaniem tych organizacji dochodzi do manipulacji wynikami wyszukiwania, stowarzyszenia obawiają się, że "Internet zamieni się w jeden wielki Google-sklep".

Pozycja Google na rynku wyszukiwania budzi wątpliwości od co najmniej kilku lat. Wśród skarżących się na giganta z Mountain View był inny wielki koncern - Microsoft. W 2011 r. prawnicy firmy z Redmond zwrócili się do Komisji Europejskiej z protestem. Argumentowali wówczas, że Google posiada 95 proc. rynku w Europie i uniemożliwia tworzenie konkurencyjnych produktów. Co ciekawe Microsoft częściej stawał przed KE w charakterze oskarżonego o nieuczciwą konkurencję. Wszyscy pamiętamy głośny spór o preinstalowaną przeglądarkę Internet Explorer. Konflikt zakończył się udostępnieniem europejskim użytkowników Windowsa okna wyboru przeglądarki internetowej.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

To gadanie o monopolu to jakaś bzdura. Jest sporo innych wyszukiwarek. Chociażby Yahoo czy MetaCrawler. To, że google ładują kasę w reklamę i wychodzą ze swoim produktem do firm daje im przewagę na rynku. nie wystarczy zrobić wyszukiwarkę. Bez dobrego marketingu większość produktów odchodzi w zapomnienie. Równie dobrze firmy pocztowe mogą skarżyć pocztę elektroniczną o monopolizowanie rynku :D

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.