Facebook Google+ Twitter

Google na prośbę użytkowników będzie musiał usuwać niektóre wyniki wyszukiwań!

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał wyrok, zgodnie z którym, każdy ma prawo żądać od Google'a usunięcia swoich danych.

 / Fot. By Coolcaesar (Googleplexwelcomesign.jpg) [GFDL (www.gnu.org/copyleft/fdl.html) or CC-BY-SA-3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/)], viaDotychczas, Google nie chciał usuwać niektórych wyników wyszukiwania, określając takie praktyki jako cenzurę. Twierdził, że nie kontroluje danych, ale jedynie udostępnia szukającym informacje, które i tak są dostępne w internecie - podaje polskie radio.pl za PAP.

W 2010 r. obywatel Hiszpanii złożył skargę przeciwko Google w hiszpańskiej agencji ochrony danych AEPD. Po wpisaniu w wyszukiwarce imienia i nazwiska Hiszpana, pojawiały się artykuły prasowe sprzed 16 lat. Dotyczyły one licytacji jego nieruchomości za długi. W złożonej skardze obywatel Hiszpanii podkreślał, że już dawno spłacił swoje długi i nie chce być dłużej łączony z tą sprawą.

Dziś zapadła decyzja w tej sprawie. Trybunał orzekł, że "użytkownicy mogą zgłaszać się do Google w sprawie wszystkich linków, które pojawiają się w wyszukiwarce po wpisaniu ich imienia i nazwiska. Jeśli opertor nie chce zmienić wyników wyszukiwania, osoba może wnieść sprawę do właściwych organów i doprowadzić do usunięcia niepożądanych treści". Ponadto, Trybunał powołał się na unijną dyrektywę o ochronie podstawowych praw i wolności osób fizycznych i podkreślił, że to "operator wyszukiwarki internetowej jest odpowiedzialny za przetwarzanie danych osobowych, które pojawiają się na stronach internetowych publikowanych przez osoby trzecie".

Decyzja Trybunału to poparcie dla tzw. prawa do bycia zapomnianym, czyli prawa konkretnych osób do wymazania z obiegu publicznego dotyczących ich informacji.

Rzecznik firmy Google zaznacza, że orzeczenie Trybunału jest dużym rozczarowaniem zarówno dla wyszukiwarek, jak i dla wydawców internetowych - donosi focus.pl.
Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.