Facebook Google+ Twitter

Google nie stworzy największej wirtualnej bibliioteki na świecie?

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-09-20 12:59

Amerykański departament sprawiedliwości wezwał nowojorski sąd do odrzucenia ugody, która umożliwiłaby firmie Google stworzenie największej na świecie wirtualnej biblioteki. Według rządowych ekspertów, projekt wiązałby się z łamaniem praw autorskich.

Firma Google skanuje książki i zamierza je udostępniać w internecie. Pomysł ten spotkał się z protestem wydawców i autorów. Po wielomiesięcznych sporach firma Google zgodziła się zapłacić 125 milionów dolarów za stworzenie tak zwanego Rejestru Praw do Książek, dzięki któremu właściciele praw autorskich mogliby otrzymywać należne honoraria za zeskanowane pozycje.
Sąd ma wydać wyrok w tej sprawie za dwa tygodnie. Departament sprawiedliwości opowiada się jednak za wprowadzeniem poprawek.

Oświadczenie departamentu stwierdza, że w obecnej formie ugoda daje firmie Google całkowitą władzę nad książkami, których właścicieli praw autorskich nie można odnaleźć, a poza tym szkodzi konkurencji. Podobne opinie wyrażają przedstawiciele internetowych koncernów Amazon, Microsoft i Yahoo. Miesiąc temu firmy te wyraziły oficjalny sprzeciw wobec projektu Google.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.