Facebook Google+ Twitter

Google pomaga zwalczać grypę?

Jedna z największych internetowych wyszukiwarek opatentowała narzędzie do oszacowania liczby zachorowań na grypę. Firma jest przekonana, że funkcjonalność jej nowego narzędzia pomoże w zwalczaniu zagrożenia.

Szczepienie przeciw grypie. / Fot. PAP/Grzegorz MichałowskiNarzędzie o nazwie Google Flu Trends powstało z myślą o zainteresowanych tematyką chorób. Jako że powoli nastaje zima, w trosce o swoje zdrowie ludzie wpisują w wyszukiwarki (Google jest największą) zapytania dotyczące grypy.

Google powiązał z osobami, które wyszukują tematów dotyczących grypy, rzeczywistą liczbę zachorowań. Nie wystarczy wpisanie przez jednego użytkownika wyrażenia "grypa" do wyszukiwarki, aby program odnotował prawdopodobieństwo zagrożenia wirusem. Dopiero po zliczeniu zapytań można określić nasilenie się choroby w danej części świata.

Żeby dane były wiarygodne, Google segreguje pochodzenie danych na regiony, kraje i stany na podstawie adresów IP z dziennika serwera. Ten sposób zbierania danych potrafi zlokalizować epidemie grypy. Stan badań jest przedstawiany za pomocą wykresu, z oznaczonymi kategoriami: minimalnym, niskim, umiarkowanym, wysokim i bardzo wysokim poziomem zagrożenia.

Aby zwiększyć wiarygodność wykresu, Google Flu Trends porównuje własne statystyki z bazą danych z określonego rejonu. W przypadku Polski publikacją danych zajmuje się Europejska Sieć Nadzoru nad Grypą Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób.

W porównaniu z ubiegłym rokiem, obecne statystyki dotyczące liczebności zachorowań kształtują się na wyższym poziomie. Dzięki danym można również zaobserwować szczyt aktywności wirusa. W ostatnich latach aktywność grypy przypadała na styczeń i luty, zaś jeszcze wcześniej w lutym i marcu.

Źródło: Polskie Radio

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.