Facebook Google+ Twitter

Google w Krakowie. Powstanie centrum internetowego giganta

  • Źródło: Gazeta Krakowska
  • Data dodania: 2006-11-23 08:20

Google – światowy potentat branży IT – uruchomi w Krakowie centrum badawczo–rozwojowe. Znajdą w nim pracę najlepsi inżynierowie, którzy będą tworzyć nowoczesne mechanizmy wyszukiwania i inne produkty przeznaczone zarówno na rynek polski, jak i światowy.

logo GoogleBędzie to pierwsze centrum w Europie Środkowej, dziesiąta placówka w Europie i trzydziesta pierwsza na świecie. Na razie nie wiadomo, ile osób zatrudni Google w Krakowie. – Mamy bardzo wysokie wymagania. Zatrudnimy tylu specjalistów, ilu uda nam się znaleźć. Nie mamy z góry założonego planu – deklaruje Artur Waliszewski, dyrektor Google Polska. Co zadecydowało o wyborze Polski? – Młodzi, zdolni informatcy. Firma ma nadzieję, że tu ich znajdzie. Polska jest znana z utalentowanej młodzieży – mówi Waliszewski.

W tym roku Tomasz Czajka, student Uniwersytetu Warszawskiego, zwyciężył w europejskim konkursie Google Code Jam, pokonując 49 przeciwników z 15 krajów. W europejskim finale konkursu znalazło się aż 11 finalistów z Polski. – Krakowska inwestycja świadczy o zaangażowaniu firmy Google oraz istotnej roli Polski jako rynku i kraju, w którym można znaleźć wyjątkowo utalentowanych pracowników – uważa Alan Eustace, wiceprezes działu badań i inżynierii Google.

Google to kolejna wielka firma z sektora IT, która zdecydowała się na inwestycję w Krakowie. Pod Wawelem działają już placówki Motoroli, IBM czy Delphi. – Kraków wyrasta na polskie centrum wysokich technologii. Obecność Google może ściągnąć do miasta najlepszych inżynierów z całego świata. To świetny PR dla Krakowa – uważa Waliszewski.

Google to najpopularniejsza na świecie wyszukiwarka internetowa. Zarabia przede wszystkim na usługach reklamowych – w III kwartale tego roku przychody Google wyniosły 2,7 mld dol., a zysk 700 mln dol. Wartość firmy na nowojorskiej giełdzie wynosi 156 mld dol. Google zatrudnia około 1,5 tys. osób w całej Europie.

(WH) – Gazeta Krakowska

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.