Facebook Google+ Twitter

Google zapłaci za naruszenie prywatności kontrolami co 2 lata

Federalna Komisja Handlu będzie kontrolować Google co dwa lata - to efekt ugody, jaką zawarł koncern z instytucją w sprawie naruszania prywatności użytkowników.

 / Fot. Coolcaesar/CC 3.0Problemy Google zaczęły się po udostępnieniu usługi Buzz, która zresztą w niedługim czasie zostanie wyłączona. Buzz pełnił rolę mikroblogu zintegrowanego z pocztą Gmail. Problem w tym, że użytkownicy nie tylko nie mogli wyłączyć usługi, ale upubliczniali wbrew woli swoje kontakty. Skarga na sposób działania Buzz'a trafiła do Federal Trade Commision. Google podpisało ugodę z Eletronic Privacy Information Centre, która kosztowała ponad 8 mln dolarów.

Zdaniem Federalnej Komisji Handlu praktyka stosowana w Buzz była nieuczciwa, dlatego przez najbliższe 20 lat będzie ona sprawdzać co 2 lata czy koncern nie narusza prywatności użytkowników. Co ma być przedmiotem audytu FTC? Przede wszystkim to, czy Google informuje klientów, jakie dane pobiera i komu je udostępnia.

Koncern w zasadzie nie miał wyjścia i musiał dogadać się z komisją. W praktyce jednak można spodziewać się, że podobny scenariusz będzie można obserwować w przypadku innych firm. Coraz szersze zastosowanie usług lokalizacyjnych w smartfonach czy rozwój sieci społecznościowych będą budzić opór sceptyków i zapewne pojawią się kolejne skargi i pozwy. Przykładem może być niedawna decyzja władz landu Szlezwik-Holsztyn w Niemczech, na mocy której nakazano usunięcie urzędom stron na Facebooku i wtyczek "Lubię to!". Zdaniem Niemców popularne lajkowanie narusza krajowe i europejskie prawo o ochronie danych osobowych. Podobne kontrowersje budziła próba wdrożenia przez serwis systemu rozpoznawania twarzy.

Do Wiadomości24 możesz dodać własny tekst, wideo lub zdjęcia. Tylko tu przeczyta Cię milion.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Ile z tych 8 mln dolarów otrzymają użytkownicy? Zero.
Poza tym 8 mln dolarów dla Google to pestka.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.