Facebook Google+ Twitter

Gopło - kolebka państwa polskiego i raj dla wodniaków

Gopło jest największym jeziorem na Pojezierzu Gnieźnieńskim. Wraz z otaczającym je obszarem, tworzy Nadgoplański Park Krajobrazowy. Jest ono dziewiątym co do wielkości jeziorem w Polsce-zajmuje obszar 2154 ha. Długość lini brzegowej to ponad 91 km.

Gopło / Fot. Andrzej WiosnaWielki polski kronikarz i historyk Jan Długosz nazwał Gopło Morzem Polaków (Mare Polonorum) ze względu na ogromny obszar, jaki kiedyś to jezioro zajmowało. Od czasów średniowiecza powierzchnia jeziora zmniejszyła się trzykrotnie.

Park Nadgoplański powstał w celu ochrony naturalnego środowiska przyrodniczego i krajobrazowego, jako ostoja wielu gatunków ptactwa wodnego i błotnego.

Obszar ten jednak, ma również ogromne znaczenie historyczne związane z powstaniem państwa polskiego. Jak dowodzą badanie archeologiczne, stałe osadnictwo w tych okolicach istniało już w epoce kamiennej. Szacuje się, że leżąca nad Gopłem Kruszwica powstała ok. 700 lat przed naszą erą! W X wieku wzniesiono tu gród piastowski. Legendy i historia tych okolic są nierozerwalnie związane z historią Polski - kto nie zna opowieści o Popielu, Piaście, o Mysiej Wieży.

Kruszwica / Fot. Andrzej Wiosna
Tędy przebiegał szlak bursztynowy łączący północ Europy z Imperium Rzymskim.


Znakomity miejsce dla żeglarzy / Fot. Andrzej Wiosna
Dookoła Gopła biegnie szlak rowerowy rozpoczynający się pod Mysią Wieżą. Gopło to również, a może przede wszystkim, ogromna baza dla wodniaków. W Kruszwicy działa założony w 1911 roku Klub Wioślarski "Gopło", który zajmuje się m.in. organizacją zawodów sportowych najwyższej rangi. Na jeziorze usytuowany jest tor wioślarski o dł. 2000 m. Gopło to także stanice żeglarskie - klub żeglarski "Popiel" oferuje camping i pole namiotowe. Po jeziorze organizowane są rejsy wycieczkowe tzw. "Szlakiem Piastowskim", będące turystyczną atrakcją akwenu.

Mysia Wieża / Fot. Andrzej Wiosna
Cennik obowiązujący nad jez. Gopło w sezonie 2012:

Bilety na statek Rusałka : bilet ulgowy 12,50 zł/os. , bilet normalny 14,00 zł/os. Bilety na statek do nabycia w kiosku z pamiątkami przy przystani - wskazana wcześniejsza rezerwacja dla grup wycieczkowych (20,30,40-osobowych).

Wstęp na Mysią Wieżę : bilet ulgowy 5,00 zł/os. , bilet normalny 6,00 zł/os. Bilety wstępu na Mysią Wieżę bez wcześniejszej rezerwacji do nabycia w kiosku z pamiątkami przy Mysiej Wieży. W sezonie/ maj-wrzesień/
Mysia Wieża czynna : poniedziałek-piątek
od godz. 8.00-18.00 , sobota - niedziela od godz. 9.00-19.00.
Ważki polują na owady, na ważki polują ryby, po ryby nurkuje ptactwo wodne i tak toczy się świat... / Fot. Andrzej Wiosna
Ekspozycja Archeologiczna
czynna od 01.05 - 31.08
w godz. od 10.00-17.00
bilet ulgowy 2,00 zł/os. bilet normalny 2,50 zł/os

Przewodnik po Kruszwicy : ryczałt zwiedzania 2 godziny - 80 zł od grupy , Szlak Piastowski - ryczałt 8 godz.= 320,00 zł , każda nstępna godzina zwiedzania 40,00 zł - wskazana wcześniejsza rezerwacja.

Parking nad Gopłem bezpłatny
Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.