Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

4884 miejsce

Góra grosza dla Wikipedii

Prawie cztery miliony dolarów w pół roku zebrali darczyńcy z całego świata dla encyklopedii internetowej Wikipedia. Pieniądze przekazało ponad ćwierć miliona ludzi. Dzięki nim Wikipedia może rozwijać się dalej i pomagać światu każdego dnia.

 / Fot. Logo WikipediiWikipedia jest encyklopedią darmową, z której korzysta wiele tysięcy ludzi na świecie, jeśli nie milionów. Jej wartość i ważność są nie do przecenienia, mimo że tworzą ją nie światłe umysły, a najczęściej zwykli użytkownicy globalnej sieci, którzy mają dużą wiedzę z jakiejś dziedziny. Ponieważ utrzymanie tak ogromnej encyklopedii to nie lada wyczyn, chętni mogą przekazać darowiznę w dowolnej kwocie na rzecz Wikipedii.

Po pół roku intensywnego zbierania pieniędzy, Jimmy Wales, założyciel encyklopedii, podziękował wszystkim w oficjalnym liście do czytelników. Oprócz czterech milionów dolarów uzyskanych od darczyńców, Wikipedia zebrała dwa miliony dolarów z innych źródeł. Pieniądze przekazywane są na pokrycie kosztów operacyjnych w bieżącym roku podatkowym, który kończy się 30 czerwca 2009 roku. - Wasze wpłaty czynią Was kluczowymi darczyńcami dla ruchu wolnej kultury - przyznał w oficjalnym liście Jimmy Wales.

Otrzymane pieniądze zostają wykorzystane zwłaszcza na codzienną działalność, czyli opłatę za serwery, hosting, transfer i personel, który liczy... zaledwie 23 pracowników(!), a także na ciągły rozwój i ulepszanie oprogramowania open source wykorzystywanego we wszystkich projektach Wikimedia, organizację spotkań promujących projekty Wikimedia, takich jak Wikipedia Academy, gdzie można dowiedzieć się, w jaki sposób korzystać z Wikipedii i edytować ją oraz na wsparcie wolontariatu: pomoc wciąż rosnącej międzynarodowej społeczności ochotników, którzy rozwijają projekty Wikimedii.

 / Fot. Screen listuJimmy Wales nadmienił również, że dary pieniężne posłużą także do zapewnienia bezpieczeństwa finansowego Fundacji, jeśli globalny kryzys ekonomiczny będzie się poszerzał. - Udowodniliście, że Wikipedia jest dla Was ważna i że popieracie naszą misję: zapewnienie światu dostępu do wolnej wiedzy, bez opłat i reklam. Pomogliście w stworzeniu i utrzymaniu Wikipedii dostępnej dla całego świata. Głęboko doceniam Wasze wsparcie. Dziękuję - dodał Wales.

Od lipca największą darowizną było 31 tys. dolarów, które zostały przekazane w listopadzie 2008 roku przez osobę pragnącą pozostać anonimową. W ubiegłych latach Wikipedia otrzymała rekordową dotację w kwocie 500 tys. dolarów (grudzień 2007). Tyle samo 24 marca ubiegłego roku na rzecz fundacji Wikimedia przekazali Vinod i Neeru Khosla, nazywając Wikipedię "bezcennym źródłem wiedzy na świecie". Na rzecz fundacji przekazano również 286, 145, 125 i 100 tys. dolarów jednorazowo.

Także drobni darczyńcy nie żałowali swojej decyzji, pozostawiając komentarze m. in.: "Wikipedia - opłacalny wysiłek", "Dostaję od Wikipedii więcej niż kiedykolwiek mógłbym dać w zamian", "Cieszę się, że mogę pomóc. Wikipedia to doskonałe źródło wiedzy". Jeden z darczyńców swój gest podsumował parafrazą słynnego zdania, pisząc: "In Wikipedia we trust".

Jimmy Wales powiedział: "Wyobraźmy sobie taki świat, w którym każda osoba ma wolny dostęp do sumy ludzkiej wiedzy". Wydaje się, że Wikipedia jest warta każdej złotówki.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 05.01.2009 23:04

Pod warunkiem, że są przeciwne, a nie dobrze zawoalowane.
4 mln. dolarów darowizny to oczywiście nie kasa to żebraczy grosz :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wikipedia, jak napisała autorka, to bardzo cenne zjawisko działalności obywatelskiej, takiej jak Open Source, Linux, poniekąd stacje telewizyjne i radiowe typu "public" w Stanach Zjednoczonych, czy też Wiadomości 24.
W masowo cynicznym świecie przeżartym przez kalkulację natychmiastowej opłacalności każdego działania, promowanie przykładów przeciwnych jest niezwykle wartościowe.

Komentarz został ukrytyrozwiń

powstała by wikipedia bis ale za kasę i przez kasę kontrolowana. Przykłady? National Public Radio i Television w USA vs Fox News - prywatna własność Ruperta Murdocha. Po zapoznaniu z przykładami zapraszam do dalszej dyskusji.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 05.01.2009 22:23

Jak dla mnie to nie do końca takie czyste, a co by było jakby nie zebrał dolara ?
Powstała by Wikipedia bis , bo internet nie toleruje próżni.
Te prośby w banerze na górze stron wiki, jak medalik od Maryi.
Zarabianie na naiwnych.
Całe szczęście, że trafił się, kryzys to można podać jeszcze jeden powód celowości zbiórki.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.