Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

17820 miejsce

Gorące rachunki - przed nami fala podwyżek

  • Źródło: Słowo Polskie Gazeta Wrocławska
  • Data dodania: 2006-08-22 18:29

Lato jeszcze w pełni, a już niektórzy z nas mają powody, by martwić się o rachunki za ogrzewanie. Ceny zmienił największy dostawca ciepła we Wrocławiu – spółka Fortum

– Właśnie dostałem zawiadomienie, że od 1 września opłata za ogrzewanie i ciepłą wodę wzrośnie o 20 złotych miesięcznie – zadzwonił do nas Michał Janiszewski z Wrocławia. Jego lokal należy do jednej ze wspólnot, związanych z Wojskową Agencją Mieszkaniową.

Sprawdziliśmy, że nie wszyscy odbiorcy ciepła już teraz odczują podwyżkę. Na przykład w budynkach komunalnych
ceny zmienią się dopiero od 1 października.

fot. Wojtek WilczyńskiBez pośpiechu

– Nie będziemy się z tym spieszyć, bo zaliczki były na tyle wysokie, że wielu lokatorom zwracamy pieniądze. W tej sytuacji po prostu zwroty będą mniejsze – mówi Izabela Czuban z Zarządu Zasobu Komunalnego.
Fortum twierdzi, że wszyscy odbiorcy zostali w lipcu zawiadomieni o zmianie cen ciepła. Być może sezon urlopowy sprawił, że nie wszędzie informacja dotarła do służb finansowych. Na przykład w Spółdzielni Mieszkaniowej Metalowiec główna księgowa była zaskoczona naszymi pytaniami.

To jednak nie koniec podwyżek. Na razie spółka Fortum podniosła ceny, bo nową taryfę na ciepło wprowadził od 1 sierpnia jej dostawca – wrocławska Kogeneracja.
– Zmiana odpowiada wskaźnikowi inflacji – informuje Michał Magnowski z Kogeneracji.
Jeśli tak, to podwyżka nie przekroczyła dwóch procent. Teraz Fortum czeka, aż Urząd Regulacji Energetyki zatwierdzi z kolei jej nową taryfę - stawki za przesył ciepła.

– Wciąż trwa postępowanie. Trudno powiedzieć, kiedy wniosek będzie przez mnie zatwierdzony – mówi Wincenty Rękas, dyrektor dolnośląskiego oddziału URE.
I dodaje, że spółka będzie mogła podnieść ceny najwcześniej dwa tygodnie po opublikowaniu jego decyzji. Jak duża będzie ta podwyżka? Tego nie będzie wiadomo do momentu zatwierdzenia taryfy. Fortum nie chce bowiem ujawnić swej propozycji. •

Gaz też droższy

Na podwyżkę muszą się przygotować również osoby, które ogrzewają mieszkania i domy gazem. Prawdopodobnie cena gazu ziemnego wzrośnie wkrótce o ok. 5 proc., co oznacza, że miesięczne rachunki zwiększą się o kilkanaście złotych.

Janusz Michalczyk

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.