Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

17307 miejsce

Gorące wiersze Izoldy Kwiek

Współautorzy: Barbara Podgórska

Biblioteka Śląska w Katowicach wydała kolejny zbiór poezji romskiej, autorstwa Izoldy Kwiek, zatytułowany "Na gorąco". Edytorsko tomik znakomicie różni sie od „bliźniaczej” broszurki wypuszczonej wcześniej, pod tym samym tytułem, przez Muzeum Okręgowe w Tarnowie.

 / Fot. Barbara PodgórskaAle też na czele komitetu wydawniczego stał sam dyrektor Biblioteki, profesor Jan Malicki, a pracowali z nim, między innymi Magdalena Skóra, zastępca dyrektora ds. bibliotek samorządowych, dr Teresa Roszkowska i dr Barbara Maresz z Pracowni Zbiorów Specjalnych i Aneta Satława, kierownik Działu Promocji. Zdjęcie na okładkę wykonał znany fotografik, Arkadiusz Gola.
 / Fot. Barbara Podgórska

Wiersze Izoldy Kwiek są gorące w wieloznacznym tego słowa odcieniu. Są gorące, tak jak żarliwa jest poezja i kultura romska. Są gorące, bowiem kipiące życie wiedzie autorka. Są gorące, bo ekspresyjnie opowiadają – przynajmniej zdecydowana ich większość - o uczuciu tak wrzącym, jak miłość. Są gorące, gdyż napisane w twórczej gorączce, w krótkie upalne lato. Noszą - najczęściej – daty z sierpnia i września 2009 roku. A na sobie mają piętno wulkanicznej erupcji weny, zapisywanej nieomal na kolanie.

To już kolejny zbiór poezji Izoldy Kwiek, po „Żalu”, „Powrocie do przeszłości”, „Z taborem pamięci” i „Taborze Izoldy”. Całość, podobnie jak kilka zawartych w tomiku utworów, dedykowana jest najbliższym, głównie wnuczętom – ośmiu chłopakom i jedynej dziewczynie w gronie, Dżenifer. To do nich Izolda żywi w tej chwili uczucie najgorętsze, choć przyznaje, niewolne od kłopotów i „drobnych wydatków”.

Wiersze Izoldy Kwiek nie są wielką poezja. Są poezją codzienności. Izolda mówi o rzeczach zwyczajnych. W jej wierszach znajdujemy pełno na pozór zużytych slow, owe: bicia serca, perony i odjazdy, oceany gwiazd, puste koperty, wychylanie pucharu pełnego goryczy i smutek, żal, który pozostał. Ileż razy to słyszeliśmy!

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Izolda w wierszach odkrywa swoje rozterki.
Pytania o miłość, lojalność, smutek przemijania, nie są nam obce.
Recenzję gwiazdkuję szczodrze :)) *****

Komentarz został ukrytyrozwiń

Gratulacje dla recenzentów i autorki tomiku Izoldy Kwiek.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Gratulacje dla recenzentów, pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Świetna recenzja. Bardzo dobrze że wydaję się takie publikację. A jak wygląda sytuacja życiowa Romów na Śląsku?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wielkie uznanie i pozdrowienia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.