Facebook Google+ Twitter

Gorący styczeń w Egipcie. Wojsko znowu na ulicach

Piątek, 3 stycznia. W starciach Bractwa Muzułmańskiego z policją ginie 17 osób. 68 jest rannych. Piątek, 10 stycznia. Kolejne zamieszki. 3 zabitych. Zaledwie kilka dni przed referendum konstytucyjnym, walka w Egipcie rozgorzała na nowo.

 / Fot. EPA/MOSAAB ELSHAMYZamieszki mają związek z dwudniowym referendum konstytucyjnym, które rozpocznie się w najbliższy wtorek. Chociaż bezpieczeństwa obywateli Egiptu pilnuje już 160 000 żołnierzy rozlokowanych na terenie całego kraju, to z każdym dniem sytuacja staje się coraz bardziej napięta.

Winą za krwawe protesty obarczani są przede wszystkim członkowie Bractwa Muzułmańskiego. Islamiści bojkotują nowy projekt konstytucji i demonstrują na ulicach poparcie dla obalonego przez wojsko prezydenta Mohammeda Mursiego. I chociaż nie wszyscy protestujący należą do Bractwa, które armia uznała za "ugrupowanie terrorystyczne", to władze z góry kwalifikują ich jako członków tej islamistycznej organizacji.

Inna sprawa, że demonstranci sami prowokują służby mundurowe do skrajnie zdecydowanych reakcji. Ostatnie tygodnie jednoznacznie wskazują na wzmożoną agresję w szeregach protestujących. Palą oni opony, kosze oraz obrzucają policjantów i żołnierzy kamieniami. Zdarza się, że w stronę funkcjonariuszy lecą też koktajle Mołotowa. Ponadto, podczas zamieszek mających miejsce 3 stycznia służby skonfiskowały bomby domowej roboty, noże, granaty i petardy.

Nowa konstytucja zakazuje działania partii zakładanych "z pobudek religijnych". Nadaje także armii specjalne przywileje. Jeżeli ustawa zasadnicza zostanie zaakceptowana przez społeczeństwo w referendum, to wojsko będzie mogło m.in. skazywać cywilów "w przypadku bezpośredniego ataku na siły zbrojne i ich sprzęt" za pomocą sądów polowych. Poza tym, armia wyznaczyła inną kolejność wyborów powszechnych. W świetle poddanej pod referendum ustawy zasadniczej, w Egipcie odbywać miałyby się najpierw wybory prezydenckie, a następnie parlamentarne.

Stan podwyższonej gotowości w wojsku i policji będzie obowiązywać do 25 stycznia. Główne place stolicy, w tym słynny plac Tahrir, mają być w tym czasie otoczone drutem kolczastym oraz zablokowane przez pojazdy opancerzone.

Źródła: Polskie Radio, Onet.pl, Interia.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.