Facebook Google+ Twitter

„Gorączka kości” Val McDermid

„Gorączka kości” Val McDermid należy do cyklu sześciu powieści z psychologiem-profilerem Tony Hillem i nadinspektor Carol Jordan w rolach głównych. Tym razem bohaterowie próbują rozwiązać zagadkę rytualnych, brutalnych morderstw na nastolatkach. Czas upływa a nieznany sprawca czuje się bezkarny, zabijając kolejne osoby.

 / Fot. Dark Crayon/Piotr CieślińskiRecenzując kryminał Val McDermid, nie sposób się nie odwołać do całokształtu twórczości autorki. Jej książki sprzedano bowiem w 10 milionach egzemplarzy i przetłumaczono na 30 języków. Pisarka zdobyła m.in. CWA Gold Dagger za najlepszą powieść kryminalną roku oraz nagrodę LA Times Book of the Year. Jej 22 powieści są bestsellerami, trzy z nich przetłumaczono na język polski. Wydawnictwo Prószyński i S-ka zainteresowało się twórczością Val McDermid i wkrótce w języku polskim ukażą się kolejne powieści tej pisarki.

Jaki to ma wpływ na odbiór książki „Gorączka kości”? Otóż, wymagania czytelników są bardzo duże. Autorka bestsellerów musi prezentować kunszt pisarski i wciągającą fabułę w każdej ze swych książek. „Gorączka kości” nie jest pozbawiona błędów, ale całość można ocenić pozytywnie. W skali ocen należy się jej dobra, mocna czwórka.

Bohaterowie: nadinspektor Carol Jordan i psycholog współpracujący z policją - Tony Hill odnoszą duże sukcesy w swoich zawodach. Wszystko do czasu… Pojawia się bowiem zabójca, który uśmierca kolejne ofiary i uchodzi mu to płazem. Zwłoki są brutalnie okaleczone i początkowo to jedyna poszlaka w dochodzeniu. Cała Anglia jest wstrząśnięta rytualnymi mordami, do których dochodzi w kilku miejscowościach. Czy morderstwa są ze sobą powiązane?

Bohaterowie próbują rozwikłać tą zagadkę. Carol Jordan prowadzi dochodzenie, które pokazuje, że morderca jest nie tylko bestią, ale także niezwykle inteligentnym człowiekiem. Zna technologie komputerowe i internetowe, poprzez portal społecznościowy poznaje i wychwytuje swoje ofiary. Jest ostrożny, nie zostawia wyraźnych śladów i najprawdopodobniej swoimi działaniami pragnie przekazać wiadomość. Tylko co może się dziać w spaczonym umyśle mordercy nastolatków?

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Bardzo przyzwoicie i za to 5. Mam jednak dwie uwagi (jak to ja :)):
1. "Recenzując kryminał Val McDermid, nie sposób się nie odwołać do całokształtu twórczości autorki" - ależ oczywiście, że jest na to sposób! Nie odwoływać się. ;) Owszem, jeśli to część cyklu, to można wspomnieć o cechach wspólnych, ewentualnie różnicach. Ale pisanie o nagrodach i tłumaczeniach naprawdę jest zbyteczne. :)
2. "Autorka bestsellerów musi prezentować kunszt pisarski i wciągającą fabułę w każdej ze swych książek" - wiesz, no niekoniecznie. Książki Grocholi też są uznawane za bestsellery, a z tym kunsztem to u niej bywa różnie. Poza tym to, że parę bestsellerów jej wyszło, nie znaczy, że kolejne książki też będzie można za takowe uznać.
Ale to są raczej szczegóły, ogólnie tekst pozytywny. ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.