Facebook Google+ Twitter

Górale z Rajczy w Beskidzie Żywieckim rozpalą wawrzyńcową watrę

W najbliższy weekend w Rajczy na Żywiecczyźnie beskidzcy górale zapalą wielkie ognisko. Ruszyła jego budowa.

 / Fot. Materiały prasowe organizatoraBędzie to główna atrakcja Wawrzyńcowych Jarmarków, które właśnie w najbliższą sobotę i niedzielę, od 9 do 10 sierpnia, czyli w święto św. Wawrzyńca, odbywać się będą w rajczańskim amfiteatrze.

- Przygotowujemy nie tylko występy zespołów, ale też ciekawe gry, zabawy oraz niespodzianki dla publiczności. Natomiast w sobotni wieczór zapłonie tradycyjna wawrzyńcowa huda – zaprasza Kazimierz Fujak, wójt gminy Rajcza. Dodaje, że panie z lokalnych Kół Gospodyń Wiejskich szykują zdrowe i smaczne dania kuchni regionalnej, które będzie można zakupić na stoiskach gastronomicznych.
 
Tegoroczne święto gminy, które od kilkunastu lat nosi nazwę Wawrzyńcowe Jarmarki, rozpocznie się od popularnego ultramaratonu pod hasłem „Chudy Wawrzyniec”. Bieg górski wystartuje w sobotę, 9 sierpnia już o godz. 4 nad ranem. Zmagania, w których uczestniczą zarówno sportowcy amatorzy, jak też zawodowcy mający dobrą kondycję, przeprowadzony zostanie po beskidzkich szczytach, rozciągających się po terenie gmin Rajcza oraz Ujsoły. Dla zawodników przygotowano dwie trasy. Pierwsza ma 50 km, a druga liczy aż 80 km.
  
Natomiast artystyczna część imprezy ruszy w sobotnie popołudnie. Na początek, o godz. 17 wystąpi kapela Jedlicki. Pół godziny później na scenie zaprezentuje się zespół Shelky. Na 18.30 przewidziano koncert Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca Ziemia Rajczańska. Z kolei o 19.30 na rajczańskiej estradzie pojawi się gwiazda wieczoru - Mateusz Ziółko, zwycięzca III edycji telewizyjnego programu The Voice of Poland. Ok. godz. 22 zapłonąć ma wawrzyńcowa watra.

- Huda będzie miała blisko 10 metrów wysokości – zapowiada wójt, Kazimierz Fujak.

Po odpaleniu ogromnego ogniska przygotowano jeszcze jedną atrakcję, a mianowicie zabawę taneczną z zespołem, która potrwa do północy. 

Niedzielna część Wawrzyńcowych Jarmarków rozpocznie się od mszy odpustowej, która o godz. 11.45 odprawiona zostanie w miejscowym sanktuarium maryjnym. O 16.30 w amfiteatrze zagra zespół Maraquja. O godz. 18 zaprezentuje się kabaret Moherowe Berety, a o 19.30 ruszy koncert gwiazdy wieczoru - Damiana Holeckiego.

Podczas pobytu w Rajczy warto zobaczyć także ciekawe wystawy, odwiedzić kiermasz sztuki ludowej czy pooglądać sportowe zmagania, które przeprowadzane będą na boisku Orlik sąsiadującym z amfiteatrem.  
 
Huda, inaczej nazywana watrą, to nic innego jak wielkie ognisko. Jej budowa jest bardzo pilnie strzeżona przez miejscowych górali. Gazdowie zdradzają jedynie tyle, że na długich drewnianych balach, według specjalnej techniki, układa się świerkowe, przeschnięte gałązki.

Tradycja palenia hudy związana jest ze świętym Wawrzyńcem, który w drugiej połowie III wieku, w czasach prześladowań chrześcijan, skazany został na śmierć przez cesarza Waleriana i zginął wówczas męczeńską śmiercią na rozżarzonych kratach. Dla upamiętnienia tego tragicznego wydarzenia, od wielu lat na stokach górskich pali się wysokie ogniska.

Warto dodać, że jednym z patronów parafii w Rajczy, jest właśnie św. Wawrzyniec.  
 
Wstęp na imprezę jest bezpłatny.


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.