Facebook Google+ Twitter

Goran Bregović wraz z zespołem The Wedding and Funeral Band

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2010-10-25 12:34

Już 29 grudnia w warszawskiej Sali Kongresowej wystąpi najbardziej znany muzyk regionu bałkańskiego - Goran Bregović!

Goran Bregović / Fot. MakroconcertJuż 29 grudnia w warszawskiej Sali Kongresowej wystąpi najbardziej znany muzyk regionu bałkańskiego - Goran Bregović! W towarzystwie słynnej już Orkiestry Weselno – Pogrzebowej przedstawi polskiej publiczności swoje największe, uwielbiane w naszym kraju przeboje, takie jak Kalashnikov, Ederlezi, Gas, Gas, Gas i Mesecina oraz utwory z ostatniego albumu – Alkohol! To będzie niezapomniany koncert, prawdziwa eksplozja energii i radości w samym środku zimy!

ZAPRASZAMY!

Muzyka Bregovića to synteza cygańskich rytmów i europejskich akordów. Bardzo charakterystycznym rysem jego utworów jest zapadające w pamięci ciepłe brzmienie orkiestry dętej i tradycyjna wielogłosowość. Kompozytor i gitarzysta otwarcie przyznaje się do tego, że kocha rock’n’rolla i dlatego właśnie w jego utworach słychać gitarę elektryczną. Gdy słyszymy jego muzykę, nie możemy oprzeć się jej hipnotycznej sile i nasze ciało instynktownie zaczyna się poruszać. Zawsze, gdy słyszysz te dźwięki, masz ochotę rzucić się w wir tańca.
Przygodę z muzyką rozpoczął w rodzinnym mieście, Sarajewie, gdzie jako szesnastolatek uczył się grać na skrzypcach. Chciał jednak być gitarzystą, bo oni maja większe powodzenie u dziewczyn. Dziś jest słynnym i cenionym na całym świecie eklektycznym artystą, który przemierza świat z nieodłącznymi skrzypcami i balondeonem. Jest symbolem kulturowej mozaiki Bałkanów.

Twórczość Bregovića jest jedyna w swoim rodzaju. W jawny sposób odwołuje się do słowiańskiej tradycji. Żaden inny kompozytor nie odważyłby się połączyć bułgarskiej polifonii dętej i piosenek popowych. W efekcie jego kompozycje są symfonicznie liryczne i wyjątkowe. Tym, co wyróżnia kompozycje Bregovića jest rys etniczny, obecny w całej jego twórczości. Artystę charakteryzuje kosmopolityzm i umiejętność łączenia wielu gatunków.
Udało mu się znaleźć wspólny język z towarzyszem niedoli, innym mieszkańcem Sarajewa, wybitnym reżyserem, Emirem Kusturicą. Owocem ich współpracy były wybitne i niepokojące filmy: „Czas Cyganów”, „Arizona Dream” i „Underground”. Za muzykę do tego ostatniego filmu, Bregović otrzymał Złotą Palmę na Festiwalu w Cannes w 1995 roku. Był to już drugi raz, jak przyznano Bregovićowi to wyróżnienie, bo rok wcześniej odebrał nagrodę za mistrzowskie arcydzieło, jakim była muzyka do „Królowej Margot”.

Dziś Bregović jest najsłynniejszym muzykiem regionu bałkańskiego. Syn Serbki i Chorwata jest doskonałym wyrazicielem emocji targających mieszkańcami Bałkańskiego tygla. Wrodzone wyczucie rytmu i harmonii scenicznej sprawiają, że jego koncerty są jednym z najbardziej oszałamiających i atrakcyjnych widowisk. Bregović słynie jako piewca wielokulturowości i zasłużony ambasador bałkańskiej kultury.

W naszym Kraju Goran Bregović ma rzesze fanów, którzy uwielbiają jego twórczość, począwszy od muzyki filmowej, aż po całą symfonię czarujących dźwięków, którymi wprawia w zachwyt widzów podczas koncertów. Chór wraz z energiczną orkiestrą dętą Weselno-Pogrzebową, zapraszają widzów do wspaniałego świata Bregovića.

Muzyka Bregovića porusza dwie podstawowe kwestie: miłości i śmierci. Występy z Orkiestrą Weselno – Pogrzebową to intensywne, egzotyczne i fascynujące widowisko, które przynosi przyjemność widzom w każdym wieku.

ZAPRSZAMY!

Wiadomości24.pl są patronem medialnym wydarzenia.

TERMIN I MIEJSCE

Warszawa: 29.12.2010r. godz. 20.00, Sala Kongresowa
Ceny biletów: 250zł, 200zł, 160zł, 130zł, 110zł, 90zł
Punkty sprzedaży:
Bileterie EMPiK (022) 222 06 05
Sala Kongresowa (022) 656 72 99
SHORTCUT (022) 692 14 30
Sieć SELECTOURS (022) 652 06 35–36
Sieć Media Markt (022) 573 02 50
Sieć Saturn Planet (022) 591 82 52
Sieć RUCH (022) 552 13 13

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.