Facebook Google+ Twitter

Gordon Bajnai kandydatem na przyszłego premiera Węgier

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-03-30 13:02

Gordon Bajnai, minister gospodarki w rządzie Ferenca Gyurcsany'ego został oficjalnym kandydatem na przyszłego premiera Węgier. Bajnai, którego nominowała w nocy z niedzieli na poniedziałek rządząca Węgierska Partia Socjalistyczna (MSZP) uzyskał, również, po dramatycznej debacie, poparcie opozycyjnego Związku Wolnych Demokratów (SZDSZ). Stwarza to duże szanse na załagodzenie kryzysu politycznego i gospodarczego na Węgrzech.

Ferenc Gyurcsany, który zrezygnował z obu stanowisk: premiera i przewodniczącego partii, przedstawił Bajnaia na konferencji prasowej w Budapeszcie jako przyszłego premiera Węgier. Kandydaturę zaakceptowała rano po całonocnej, dramatycznej debacie, rada Związku Wolnych Demokratów. Decyzja nie była jednomyślna. Gabor Fodor szef liberałów, powiedział jednak dziennikarzom, że program reform, jaki przedstawił kandydat socjalistów, odpowiada liberałom. Wcześniej odrzucili oni sześciu kandydatów lewicy.

Węgrom groziły przedterminowe wybory, ponieważ lewica nie była w stanie stworzyć rządu ekspertów bez poparcia liberałów i przy bojkocie opozycyjnej prawicy. Według niepotwierdzonych informacji, liberałowie zaakceptowali kandydaturę Bajnaia dopiero wówczas, kiedy Gyucsanyi wycofał się całkowicie z życia politycznego, rezygnując z wszystkich funkcji w partii i parlamencie.

Bajnai, który nie jest członkiem lewicy, zapowiedział, że utworzy rząd bezpartyjnych ekspertów. Ostrzegł, że reformy będą "bolesne" i doprowadzą do dużych cięć budżetowych, również wydatków socjalnych. Bajnai zostanie premierem 14 kwietnia.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.