Facebook Google+ Twitter

Gordon Brown odwiedził były obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-04-28 19:02

Premier Wielkiej Brytanii spędził tam około dwóch godzin. Gordon Brown oddał hołd pomordowanym i zapalił biały znicz przed Ścianą Straceń na dziedzińcu bloku 11, gdzie podczas wojny hitlerowcy rozstrzelali co najmniej kilka tysięcy osób. Zwiedził także blok nr 4, poświęcony zagładzie Żydów, i blok nr 5, w którym zgromadzono część przedmiotów zrabowanych ofiarom. Zobaczył także krematorium I.

W księdze pamiątkowej muzeum Brown napisał m.in.: ,,To, co zobaczyłem tego popołudnia, jest wstrząsającym świadectwem wymordowania tak wielu ludzi, którzy cierpieli tutaj w wyniku skrajnego terroru. To, co wydarzyło się w tym miejscu, jest częścią historii człowieka - nieustającym przypomnieniem zła, do którego zdolny jest świat, ale także historią tego, co świat może przetrzymać i przetrwać".

Brytyjski premier wraz towarzyszącą mu żoną Sarą udali się następnie na teren byłego obozu Auschwitz II-Birkenau. Pod Pomnikiem Ofiar, nieopodal ruin krematoriów, złożył wieniec.

Przed przyjazdem do Oświęcimia Gordon Brown zadeklarował przystąpienie Wielkiej Brytanii do międzynarodowego programu współfinansowania muzeum. Po spotkaniu w Warszawie z premierem Tuskiem szef brytyjskiego rządu poparł przedstawioną mu ideę współfinansowania muzeum, szczególnie realizowanego tam programu dydaktycznego dla młodzieży. Zapewnił, że dołoży wszelkich starań, by zapewnić brytyjskim uczniom odpowiednią edukację o historii II wojny światowej. Będą mieli oni możliwość między innymi przyjazdu do Auschwitz.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.