Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

9601 miejsce

Gorlice na targach rękodzieła ludowego w Krakowie

W piątek na krakowskim Rynku podczas XXXVI Międzynarodowych Targów Sztuki Ludowej prezentował się region gorlicki z województwa małopolskiego. Potocznie też nazywany - Regionem na styku różnych kultur i obyczajów.

Miody Gorlickie. / Fot. Fot.Henryk CzechowskiPowiat gorlicki znajduje się we wschodniej części Małopolski. Graniczy z powiatami nowosądeckim, tarnowskim, jasielskim oraz Republiką Słowacką.

Słynie z wielu atrakcji turystycznych, m.in. Parku Magurskiego, stadniny koni huculskich, dwu uzdrowisk: Wysowej Zdroju i Wapiennego. W okresie letnim można pływać na jeziorze w Klimkówce.
Krakowiak gwizda drewnianym ptaszkiem. / Fot. Fot.Henryk Czechowski
Na prawie 1.000 km2 zamieszkuje 110 tysięcy mieszkańców różnej narodowości, wyznania oraz kultur. Dużo tu zabytków kultury łemkowskiej, ukraińskiej oraz związanych z wydobyciem i przeróbką ropy naftowej, której region przez wiele lat był zagłębiem.

To tu znajduje się zagłębie słynnych "koronek z Bobowej”. Do tej pory gospodynie przekazują młodemu pokoleniu zasady tkactwa i wykonywania koronek klockowych. Podobnie jest z kowalstwem.

Region słynie z sakralnej architektury drewnianej, licznych odrestaurowanych cerkiewek. Jedną z najbardziej znanych imprez kulturalnych jest Festiwal Muzyka Cerkiewna w Beskidzie Niskim, który odbywa się od 2006 roku.

Wyroby kowalskie. / Fot. Fot.Henryk CzechowskiWidzowie na targach. / Fot. Fot.Henryk CzechowskiGorlickie Mażoretki. / Fot. Fot.Henryk CzechowskiTkaczka przy pracy. Fot. Henryk Czechowski / Fot. Fot.Henryk Czechowski
Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.