Facebook Google+ Twitter

Górnicy z wulkanu Kawah Ijen

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2015-02-17 16:18

Ludzie wykonujący najcięższy zawód na świecie, błękitne płomienie palącej się siarki, jezioro, które jest największym zbiornikiem kwasu siarkowego na świecie i do tego zapierające dech w piersiach krajobrazy, czyli wulkan Kawah Ijen, Jawa.

Kawah Ijen - jest czynnym wulkanem we wschodniej części Jawy w Indonezji. Wysokość 2799 m n.p.m. Składa się z kilku kraterów o średnicy ok. 20 km. W jednym z kraterów jest kwaśne jezioro wulkaniczne o średnicy 1 km, woda w nim ma pH około 0.5 i turkusową barwę.
Oto wykonawcy jednego z najcięższych zawodów na świecie - górnicy wydobywający siarkę z wulkanu Kawah Ijen. Discovery Channel nakręcił o tych mędrcach kilka reportaży. Codziennie w pocie czoła wykonują oni dwa pełne kursy z koszami siarki ważącymi od 75 do 100 kg do krateru i z powrotem do wioski (jeden kurs to łącznie ok 3 km). Część górników nosi ochronne kalosze, część tylko gumowe japonki, nie chronią oczu przed trującymi oparami siarki, a tylko niewielu z nich używa mokrej szmatki aby jej nie wdychać. (Ja niechcący nadziałem się na obłok tego dymu i już po chwili poczułem pieczenie oczu i drapanie w gardle). Temperatura w kraterze czasami dochodzi do 600 stopnii w skali Celsjusza. Mimo wyniszczajacych zdrowie warunków ludzie Ci zarabiają bardzo niewiele, bo 700 rupii (ok 15gr) za każdy kilogram zniesionej siarki. Średnia długość życia górnika to 40 lat... Pomimo tego wszystkiego zawód wśród miejscowych cieszy się dużą renomą a pracę mogą dostać tylko ci z koneksjami...Kawah Ijen jest też wyjątkowy z innego powodu. Mianowicie - z powodu dużej zawartości siarki substancja wydobywająca się z wulkanu płonie niebieskim a nie, tak jak w większości wulkanów, czerwonym płomieniem. Jest to niezwykłe zjawisko. Niebieska substancja to nie lawa, a wysokoprocentowy roztwór siarki, który czasem kondensuje się do postaci cieczy.Błękitne płomienie palącej się siarki można zobaczyć tylko przed wschodem słońca. W ciągu dnia kolor ma zwykłą, jasno czerwoną barwę. Dlatego najlepiej wspinać się w nocy!
(Artur Bałazy)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.