Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

6045 miejsce

Górnicza Pensylwania. Jesienny urok wzgórz

Pensylwania to górniczy ośrodek w USA . Wiele kopalni przetrwało do dziś, wkomponowując się w pofałdowany krajobraz. Piękne wzgórza i góry zachwycają swoim urokiem, zwłaszcza jesienią. Bogactwo fauny i flory czyni tę krainę rajem dla przyrodników.


Jedziemy zygzakowatą drogą. Wydaje się, iż drogi w Pensylwanii były projektowane niezdarną ręką małego dziecka. Ostre zakręty w niedalekiej odległości od siebie nie pozwalają osiągnąć dużej prędkości, choć stan dróg jest bardzo dobry. To Appalachy same wyznaczyły drogę, która powstała tam, gdzie najłatwiej dało się ją zbudować.

Psy zaprzęgowe niecierpliwie czekają na swoją kolej. / Fot. Michał MazikDocieramy do miejsca, gdzie odbywają się wyścigi psów zaprzęgowych. Szczekanie słychać już z daleka.
Na parkingu znajdującym się w środku lasu stoi wiele samochodów. Klnę, okazując swoje niezadowolenie z komercyjności "dzikich" miejsc w USA. Nawet zapuszczając się w głąb lasu można napotkać ścieżkę, a przed lasem kosze na śmieci i toalety. Nie mam nic przeciwko czystości, ale w lasach nie czuje się tutaj klimatu dzikości i odosobnienia. Wszystko jest ucywilizowane. Drzewa wyglądają jakby dziwnie poukładane, zza krzaków może w każdej chwili wyjść strażnik. I to w miejscu, gdzie wiją się jadowite węże, nietrudno o spotkanie z niedźwiedziem i... skunksem. Dobrze choć, że w środku lasu nie ma budki z hamburgerami.

Jestem trochę zdegustowany. Kolega z Polski ma podobne odczucie, Amerykanie odbierają to inaczej. Dla nich to normalne, tak się wychowali. Przerywamy rozmowę i kierujemy się po odgłosach i charakterystycznym, nieprzyjemnym zapachu. Na środku dużego placu stoją samochody. Widzę dużą metalową furgonetkę. Ma otwory w ścianach. Przez te otwory wyglądają psy różnych ras. Raczej nie mają dużo powietrza i przestrzeni, ale to tylko pozory. Amerykanie dbają o swoje zwierzęta i najczęściej dobrze je traktują. Wiele psów jest przywiązanych do aut. Oglądają się za właścicielami, czekając na swoją kolej. Rozglądam się wokoło. Dominują husky oraz alaskany. Pierwsza osoba zaprzęga powóz. Krzyczy na zwierzęta. Ludzie opierają się o drewniane barierki. Zaprząg rusza do przodu. Psy wytężają mięśnie, próbując osiągnąć jak największą szybkość. Widać, że są wyszkolone. Kolejne osoby zaprzęgają psy i ruszają przed siebie. Większość zgromadzonych to rodziny z dziećmi. Nie ma tutaj młodzieży, która widocznie ma inne zainteresowania.

Po dwóch godzinach ruszamy w trasę powrotną, tworząc na mapie duże koło. Jadąc wzdłuż gór trochę znudziliśmy się krajobrazami. Są co prawda cudowne, ale nie różnią się zbytnio od siebie. Wydaje się, że nic już nie zwróci naszej uwagi, aż napotykamy kilka samochodów, stojących się na poboczu. Dołączamy do nich. Chociaż w okolicy jest dużo domostw, na polanie, kilkanaście metrów przed nami, pasie się stado jeleni. Jest ich ponad dwadzieścia. Amerykanie zebrali się w grupie, pstrykając setki zdjęć. Zwierzęta nie okazują niepokoju, widać są do tego przyzwyczajone. Ogromny samiec też spokojnie skubie trawę. Można do niego podejść i go pogłaskać. Bez zainteresowania przygląda się turystom. To niespotykane, aby dzikie zwierzęta były tak przywykłe do widoku człowieka. Czy one aby na pewno są dzikie?

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (8):

Sortuj komentarze:

Taaa, komentarze też są formą własnych odczuć i też "ważne jest jak są one sprzedawane", a może sie mylę ?

Komentarz został ukrytyrozwiń

o mamo, nikt nie kwestionuje tego, że wolno prezentować właśne odczucia, wazne jest natomiast jak one są sprzedane, tu moim zdaniem kiepsko.

Komentarz został ukrytyrozwiń

choćby dlatego, aby tekst nie był czysto informacyjny. Odczucia mogą być odczuciami Polaka mieszkającego na obczyźnie, dlatego jest kontrast z podejściem do pewnych spraw przez Amerykanów. Tak odbieramy różne sprawy jak nas wychowano, wcześniej mieszkałem w Anglii i tam lasy podobały mi się bardziej. Terenowe auto pozwala wychwycić pewien obraz podróży w głowie a dodatkowo jest informacją, jak ciężko jest poruszać się po górach w PA. Osobowym autem mielibyśmy duży problem, aby wjeżdżać na wzniesienia:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

no można, wszystko można, tylko warto czasem zadac sobie fundamentalne pytanie:

po co

Komentarz został ukrytyrozwiń

+ chyba zapomniałam więc teraz dam swojego plusa, bo mnie się podoba ta relacja i te szczegóły i własne odczucia.
Pozdrawiam :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

taki charakter relacji, że można dodać nie mające wpływu na tekst szczegóły i własne odczucia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

mnóstwo tu czerstwych, szkolnych sformułowań, jak np.
"Kim i Michaelem narodowości amerykańskiej"/ brzmi jak cytat z formularza paszportowego/
albo:
"tankując nasze terenowe suzuki" - ten zwrot pasuje do komunikatu na serwis randkowy, aby panna wiedziała, że pan ma wypasione auto, nawet jeśli pożyczone, innymi słowy wtręt z tych o furze i komórze, no i skórze jeszcze;]Dodatkowo co wnosi taka informacja? Czy ma znaczenie fakt, że przez Pensylwanię przemieszaliście się samochodem marki suzuki? a gdyby to był mitsubishi, to rzeczywistość byłaby inna?

albo to:
"Klnę, okazując swoje niezadowolenie z komercyjności "dzikich" miejsc"
zachowanie godne pochwały i nalezy je propagować, czyli jedziemy np. do Rzymu, zwiedzamy koloseum i klniemy mówiąc np.'kurwa", bo za bardzo wybrakowany z cegieł jest ten zabytek. Żałosne w sumie tak traktować rzeczywistość, tylko dlatego, że nie przystaje do wyobrażeń, tylko kto ponosi odpowiedzialnośc za wyobrażenia? rzeczywistość czy wyobrażający?

no i ostatnia kwestia, to Filadelfia, sporej liczbie ludzi raczej skojarzy się z filmem z główną rolą Toma Hanksa, za którą dostał Oskara, filmem o aids i dyskryminacji;] ale to już w sumie szczegół.

ogólnie, kiepścizna.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dobra relacja, ale trochę mało tych fotek:)
Amełryka to piękny kraj :) też chciałabym zobaczyć jeszcze ten kawałek świata.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.