Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

5875 miejsce

Górnicza Pensylwania. Jesienny urok wzgórz

Pensylwania to górniczy ośrodek w USA . Wiele kopalni przetrwało do dziś, wkomponowując się w pofałdowany krajobraz. Piękne wzgórza i góry zachwycają swoim urokiem, zwłaszcza jesienią. Bogactwo fauny i flory czyni tę krainę rajem dla przyrodników.

Był zimny, jesienny poranek, gdy postanowiliśmy ujrzeć najpiękniejsze widoki Pensylwanii. Wspólnie z Bartkiem, kolegą z Polski oraz Kim i Michaelem narodowości amerykańskiej oczekiwaliśmy z niecierpliwością na ten dzień. Wolny od pracy weekend należy jak najlepiej wykorzystać.

Charakterystyczny widok dla Pensylwanii. / Fot. Michał MazikWyjechaliśmy z małego miasteczka Mount Carmel. W Pensylwanii nie ma wiele dużych miast, najbliżej mi do Filadelfii, która uzyskała sławę po ekranizacji filmu „Rocky” z Sylwestrem Stallone w roli głównej. Mount Carmel zaś
jest małym, zaniedbanym miasteczkiem, charakterystycznym dla USA. Drewniane domki, przypominające pudełka z zapałek, puste ulice, na rogach automaty z napojami, jakiś lokalny bar, kilka kościołów i stadion miejscowej drużyny baseballowej. To wszystko, co można zobaczyć. Dla kogoś, kto lubi podróże nie ma tutaj nic ciekawego. Postanowiliśmy udać się w okolice Filadelfii. Trasa przez Portsville, Lebanon i Lancaster, mieściny nie różniące się zbytnio od siebie, pozwoli nam rozkoszować się pięknymi krajobrazami.

Wstąpiliśmy wcześniej na stację benzynową, tankując nasze terenowe suzuki. Benzyna w USA kosztuje grosze i cały czas tanieje. Mimo kryzysu, o jakim było niedawno głośno, gospodarka ma się dobrze i nie wygląda na to, aby sytuacja miała ulec zmianie.

Mijamy opuszczoną kopalnię. Pensylwania to górniczy region. Złoża węgla tworzą ogromne pagórki. Zza szyb samochodu obserwuję interesujący widok. Obok zardzewiałego, ogromnego budynku stoją różnorakie maszyny, nieużywane od lat pojazdy. Dominują barwy żółci oraz brązu. Kopalnia oraz jej okolica byłaby dobrym miejscem do nagrania filmu o Apokalipsie. Najwidoczniej ktoś zapomniał o uprzątnięciu złomu. Ruszamy dalej.

Nim dojechaliśmy do Hyner Viev State Park minęło kilka godzin,
Samochód z łatwością wjechał na sam szczyt wzgórza. Wysiadamy z ociąganiem. Mimo iż jest pięknie, zimno przeszywa ciała aż do kości. Amerykanie są zadowoleni. Rzadko decydują się na podróże, cały dzień w samochodzie to dla nich nie lada osiągnięcie. Kim chce zobaczyć wyścigi psów zaprzęgowych niedaleko Allentown. Ostatni raz była tam z rodzicami, gdy była dzieckiem. Trasa, którą zaplanowała, jest dokładnie taka sama jak przed laty. Powrót do młodości...

Chodząc po parku trafiam na pomnik. Dedykowany jest strażnikom, którzy w ciągu ostatnich pięćdziesięciu lat wiernie służyli, zajmując się lasami. Zauważam spory kamienny murek na skraju lasy. Zbliżam się do niego. Towarzysze usiedli na nim. Robię to samo. Moim oczom ukazuje się piękna panorama niskich gór i rzeki. Czuję się wolny. Wokół mnie otwarta przestrzeń, stoję na szczycie jednej z gór. Najwyższym szczytem w Appalachach, systemie górskim we wschodnim USA oraz Kanadzie jest Mount Mitchell znajdujący się 2037 m n.p.m. Niestety szczyt leży w Karolinie Północnej, zbyt daleko jak na jednodniowy wyjazd. Stoję na znacznie niższym punkcie, mając przed sobą widoki lasów. W Pensylwanii najwyższe wzniesienie nie osiąga wysokości 1000 m n.p.m. Niewiele, ale i tak dużo, gdy stąpa się po stromym zboczu. Spoglądam w dół. Szansa na zejście istnieje, jednak bez przygotowania i sprzętu ryzyko jest zbyt duże. Łatwo sobie skręcić kark. Wolę nie próbować. Odchodzimy.
Psy zaprzęgowe niecierpliwie czekają na swoją kolej. / Fot. Michał Mazik

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (8):

Sortuj komentarze:

Taaa, komentarze też są formą własnych odczuć i też "ważne jest jak są one sprzedawane", a może sie mylę ?

Komentarz został ukrytyrozwiń

o mamo, nikt nie kwestionuje tego, że wolno prezentować właśne odczucia, wazne jest natomiast jak one są sprzedane, tu moim zdaniem kiepsko.

Komentarz został ukrytyrozwiń

choćby dlatego, aby tekst nie był czysto informacyjny. Odczucia mogą być odczuciami Polaka mieszkającego na obczyźnie, dlatego jest kontrast z podejściem do pewnych spraw przez Amerykanów. Tak odbieramy różne sprawy jak nas wychowano, wcześniej mieszkałem w Anglii i tam lasy podobały mi się bardziej. Terenowe auto pozwala wychwycić pewien obraz podróży w głowie a dodatkowo jest informacją, jak ciężko jest poruszać się po górach w PA. Osobowym autem mielibyśmy duży problem, aby wjeżdżać na wzniesienia:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

no można, wszystko można, tylko warto czasem zadac sobie fundamentalne pytanie:

po co

Komentarz został ukrytyrozwiń

+ chyba zapomniałam więc teraz dam swojego plusa, bo mnie się podoba ta relacja i te szczegóły i własne odczucia.
Pozdrawiam :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

taki charakter relacji, że można dodać nie mające wpływu na tekst szczegóły i własne odczucia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

mnóstwo tu czerstwych, szkolnych sformułowań, jak np.
"Kim i Michaelem narodowości amerykańskiej"/ brzmi jak cytat z formularza paszportowego/
albo:
"tankując nasze terenowe suzuki" - ten zwrot pasuje do komunikatu na serwis randkowy, aby panna wiedziała, że pan ma wypasione auto, nawet jeśli pożyczone, innymi słowy wtręt z tych o furze i komórze, no i skórze jeszcze;]Dodatkowo co wnosi taka informacja? Czy ma znaczenie fakt, że przez Pensylwanię przemieszaliście się samochodem marki suzuki? a gdyby to był mitsubishi, to rzeczywistość byłaby inna?

albo to:
"Klnę, okazując swoje niezadowolenie z komercyjności "dzikich" miejsc"
zachowanie godne pochwały i nalezy je propagować, czyli jedziemy np. do Rzymu, zwiedzamy koloseum i klniemy mówiąc np.'kurwa", bo za bardzo wybrakowany z cegieł jest ten zabytek. Żałosne w sumie tak traktować rzeczywistość, tylko dlatego, że nie przystaje do wyobrażeń, tylko kto ponosi odpowiedzialnośc za wyobrażenia? rzeczywistość czy wyobrażający?

no i ostatnia kwestia, to Filadelfia, sporej liczbie ludzi raczej skojarzy się z filmem z główną rolą Toma Hanksa, za którą dostał Oskara, filmem o aids i dyskryminacji;] ale to już w sumie szczegół.

ogólnie, kiepścizna.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dobra relacja, ale trochę mało tych fotek:)
Amełryka to piękny kraj :) też chciałabym zobaczyć jeszcze ten kawałek świata.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.