Facebook Google+ Twitter

Górnicza "Solidarność" straszy protestami, bo chce podwyżek

  • Źródło: Dziennik Zachodni
  • Data dodania: 2007-10-23 12:02

Rząd, który lada tydzień stworzy Platforma Obywatelska, już wkrótce będzie się musiał zmierzyć z postulatami górniczej "Solidarności".

Dominik Kolorz chce utrzymania poziomu zatrudnienia. / Fot. Dziennik Zachodni- Zgodnie z hasłem wyborczym PO, które mówi: aby żyło się lepiej, chcemy, żeby lepiej żyło się także górnikom i domagamy się od rządu, by jeszcze w tym roku doszło do podwyższenia wskaźnika wynagrodzenia - wyjaśnia Dominik Kolorz, szef górniczej "Solidarności".

Jeśli taka decyzja nie zapadnie, związkowcy grożą "wybuchem społecznego niezadowolenia", co może oznaczać np. kolejny marsz na Warszawę.

Do kolejnej podwyżki, zdaniem związkowców, powinno dojść w 2008 roku. Związkowcy zamierzają przypilnować tej sprawy.
- Nie wiemy, kto z Platformy będzie zajmował się górnictwem. Do tej pory ze strony PO dochodziły do nas bardzo rozbieżne sygnały. Raz chciano prywatyzować kopalnie, a na 2-3 tygodnie przed wyborami wycofano się szybko z tego pomysłu - wyjaśnia Kolorz.

Górnicza "S" liczy, że nowy gabinet dotrzyma obietnic zawartych w ustawie i strategii rozwoju dla sektora wynegocjowanych w minionej kadencji.
- Jedna z najważniejszych dotyczy utrzymania poziomu zatrudnienia, co oznacza, że za każdego pracownika, który odejdzie na emeryturę zostanie przyjęty kolejny - mówi Kolorz.

Problem w tym, że młodzi górnicy nie garną się aż tak bardzo do pracy, a nawet jeśli się zdecydują, to na krótko, bo zniechęcają ich niskie zarobki.

Średnia płaca górnika dołowego wynosi dziś 3 tys. 600 zł. Nowi pracownicy dostają na rękę ok. 1200 zł. - Ale w kopalniach obowiązują różne systemy wynagradzania. Chcemy je ujednolicić - mówi Kolorz.


Średnia płaca


Średnia płaca w Kompanii Węglowej to 4,5 tys. zł, w Katowickim Holdingu Węglowym - 4,8 tys. zł.

Dla porównania - w znajdującej się w najlepszej kondycji finansowej Jastrzębskiej Spółce Węglowej średnia płaca wynosi aż 5,2 tys. zł.

Nie trzeba dodawać, że tak wysokie średnie są generowane przez płace dozoru kopalnianego, dyrektorów i administracji.

M.K.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.