Facebook Google+ Twitter

Górnicze targi Katowice 2007

  • Źródło: Dziennik Zachodni
  • Data dodania: 2007-09-07 12:43

W programie Międzynarodowych Targów Górnictwa, Przemysłu Energetycznego i Hutniczego KATOWICE 2007, które rozpoczynają się już za kilka dni w katowickim Spodku (potrwają od 11 do 14 września) przewidziano dwa spotkania naukowców i praktyków.

 / Fot. Janusz OlszowskiW drugim dniu targów, 12 września, podczas międzynarodowej konferencji na temat aktualnego stanu i perspektyw energetyki opartej o paliwa stałe, dyskusja toczyć się będzie wokół roli górnictwa węglowego w Polsce i Unii Europejskiej dziś i w przyszłości. Drugim wątkiem konferencji będzie energetyka oparta o paliwa stałe w kontekście bezpieczeństwa energetycznego. Do dyskusji o roli górnictwa węglowego zostali zaproszeni wybitni naukowcy i praktycy - znawcy branży górniczej. Są wśród nich szefowie największych koncernów górniczych i przedsiębiorstw energetycznych w naszym kraju takich jak: Kompania Węglowa SA, Katowicki Holding Węglowy SA, Jastrzębska Spółka Węglowa SA i BOT KWB Bełchatów SA. Licznie będzie reprezentowana polska nauka - specjaliści z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie i Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Swój udział w konferencji zapowiedzieli wiceminister gospodarki Krzysztof Tchórzewski oraz Prezydent Europejskiego Stowarzyszenia Węgla Kamiennego i Brunatnego EURACOAL Maksymilian Klank.

W dyskusji na temat energetyki i bezpieczeństwa energetycznego głos zabiorą m.in. Krzysztof Bolesta z Dyrektoriatu Generalnego ds. Energii i Transportu Komisji Europejskiej, Józef Dubiński, dyrektor Głównego Instytutu Górnictwa w Katowicach, Jan Kurp, prezes Zarządu Południowego Koncernu Energetycznego SA oraz wielu przedstawicieli placówek naukowo-badawczych. Swój udział w dyskusji zapowiedzieli też m.in. Piotr Naimski, wiceminister gospodarki, Jerzy Buzek, poseł do Parlamentu Europejskiego i senator Marek Waszkowiak, przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Energetyki.

Zdaniem eksperta


Janusz Olszowski, prezes Górniczej Izby Przemysłowo-Handlowej w Katowicach, która jest organizatorem konferencji: - Jestem przekonany, że konferencja stanie się niezwykle ważnym wydarzeniem dla całego sektora energetycznego, w tym górnictwa. Dyskusja, do której zaprosiliśmy niezwykle kompetentnych i znaczących dla branży ludzi, zresztą nie tylko z Polski, ma dać odpowiedź na wiele istotnych pytań - czy restrukturyzacja europejskiego górnictwa węglowego już się zakończyła, jakimi zasobami węgla dysponuje UE, czy węgiel wydobywany w UE ma szansę konkurować z węglem importowanym, czy Polska stanie się importerem węgla netto. Chcemy też zastanowić się nad bardzo ważną kwestią - od czego zależy bezpieczeństwo energetyczne i jakie jest znaczenie węgla dla tego bezpieczeństwa oraz czy można zastąpić węgiel innymi nośnikami energii. Pojawiają się też nowe wyzwania dla UE - czy stać ją na 20-proc. ograniczenie emisji gazów cieplarnianych i czy możliwe jest zwiększenie w UE produkcji energii odnawialnej do 20 proc. W tym kontekście pojawia się też kwestie czystych technologii węglowych, które mogą zdeterminować przyszłość górnictwa oraz bariery ich rozwoju w Polsce. Jeśli nasza konferencja pomoże w ustaleniu odpowiedzi na powyższe pytania, będzie można sformułować wnioski, które na pewno będą przydatne do kształtowania polityki energetycznej nie tylko w naszym kraju, ale i w całej Unii Europejskiej.
(mu)
K. W.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.