Facebook Google+ Twitter

Górnoślązacy manifestowali swą tożsamość. Marsz w Mysłowicach

Kilkadziesiąt osób wzięło udział w Marszu Górnośląskiej Tożsamości, który dziś przeszedł ulicami Mysłowic. Uczestnicy domagali się m.in. wprowadzenia języka śląskiego do szkół i umieszczania regionalnych symboli na budynkach samorządowych.

Uczestnicy Marszu Górnośląskiej Tożsamości przed Urzędem Miasta w Mysłowicach / Fot. Grzegorz FrankiUlicami Mysłowic przeszedł dziś Marsz Górnośląskiej Tożsamości. Kilkudziesięciu uczestników demonstrowało swoją odrębność historyczną i kulturową. Domagali się też uznania przez państwo polskie narodowości i języka śląskiego, wprowadzenia do szkół edukacji regionalnej oraz umieszczania śląskich symboli na budynkach samorządowych i użyteczności publicznej.

Petycję w tej sprawie przekazali pod mysłowickim urzędem miejskim posłowi Markowi Plurze z sejmowej Komisji Mniejszości Narodowych i Etnicznych oraz dr. Jerzemu Gorzelikowi - członkowi zarządu województwa śląskiego, a jednocześnie szefowi Ruchu Autonomii Śląska.

- Jestem przekonany, że już w roku 2020 cieszyć się będziemy autonomią na Górnym Śląsku, że uda nam się do tego doprowadzić - zapewniał zgromadzonych Jerzy Gorzelik.

Poseł Plura zwrócił się do uczestników demonstracji po śląsku i przyrzekł, że ze śląskim uporem, aż do skutku realizować będzie postulaty Górnoślązaków. Sam marsz określił jako wydarzenie niepolityczne: - To po prostu ludzki odruch, świadectwo autentycznego lokalnego patriotyzmu i przywiązania do symboliki, która buduje naszą więź społeczną - powiedział.

Przed urzędem miasta przemawiał też Andrzej Roczniok - prezes Związku Ludności Narodowości Śląskiej, którego rejestracji odmówiły polskie sądy.

- Nasz marsz to wyraz niespełnionej tęsknoty do głoszenia prawdy o historii Śląska i Ślązaków. W polskich szkołach wciąż uczy się, że Ślązacy to tacy Polacy spod pruskiego zaboru, a przecież Śląsk nigdy nie był pod zaborami - mówiła jedna z uczestniczek, Mirella Dąbek.

Marsz Górnośląskiej Tożsamości zorganizowany został przez powstałe trzy lata temu Stowarzyszenie Ślunsko Ferajna. Organizacja ta podkreśla na swojej stronie internetowej, że jej "nadrzędnym celem będzie promowanie śląskości, a nie - wykorzystywanie jej do prywatnych interesów politycznych, często ważniejszych od działań dla dobra regionu".

W poprzednim narodowym spisie powszechnym narodowość śląską zadeklarowało 173 158 osób, a używanie języka śląskiego ponad 58 tys. osób. W Sejmie od kilku miesięcy czeka na rozpatrzenie projekt ustawy o śląskim języku regionalnym, który podpisany został przez 51 posłów ze wszystkich klubów parlamentarnych. W wyniku ostatnich wyborów samorządowych Ruch Autonomii Śląska zdobył trzy mandaty w Sejmiku i wraz z Platformą Obywatelską zarządza województwem śląskim.Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (8):

Sortuj komentarze:

alt
  • alt
  • 17.07.2011 16:26

Gorzelik do psychiatry przeżywa biedaczek różne fobie i manie i wszystko najwyraźniej mu się miesza nawet własny życiorys

Komentarz został ukrytyrozwiń
Tomek Wu
  • Tomek Wu
  • 03.07.2011 23:53

Kaziu jesteś boski. Jak ktoś mógł się przyznawać, kiedy go wywożono do ZSRR! I wsadzali za byle co do obozów koncentracyjnych. Tak tych polskich, o których tyle krzyku. Nawet Auschwitz po wojnie działał kilka lat. W Mysłowicach zmarło w ciągu dwóch lat prawie 3,5 tysiąca ludzi, ktorzy zostali wrzuceni do dołów i zasypani wapnem. Leżą w zbiorowych mogiłach zasypani przez polskich strażników. Tak, powojenna historia jest okrutna, ale w powszechnej świadomości to nie istnieje. Czas ją odkryć i poznać. Żebyśmy mogli lepiej się zrozumieć i lekkomyślnie takich bzdur nie wypisywać. Odsyłam do literatury. A ta powoli wychodzi. I pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Tomek Wu
  • Tomek Wu
  • 03.07.2011 23:27

Pani Doroto- muszę Pani powiedzieć, że między innymi po to były te trzy powstania. A Panowie Paweł i Henryk to jakieś dewiacje komunistyczne nam tu przedstawiają. Na carską Rosję to idealne poglądy. Nawet na stalinowski ZSRR. Ale w Unii Europejskiej w XXI wieku? Barbarzyństwo!

Komentarz został ukrytyrozwiń
kaziu
  • kaziu
  • 26.06.2011 13:30

czymu w 1945 roku część tych co dzisiaj manifestują (te strzyki) nie mówili że sum slunzoki
wtedy pytoł ich stalin.
każdziutki jedyn deklarowoł polskość. nawet gdy niektórzy nie mówili po polsku.
to wtedy trza było godać że wych żeśta sum ślunzoki.
co? odwagi nie starczyło?

dzisioj bohatery? oj kiepskie z wos bohatery

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo podoba mi się artykuł, gdyż jest napisany bezstronnie (nie ma agitacji, co jest rzadkie na tym serwisie) i artykuł dotyczy sprawy ważnej a jednocześnie pomijanej w polskich mediach. Co do samej sprawy, sytuacja ta (jak i kilka podobnych) pokazuje hipokryzję polskich władz, zakłamanie mediów i dwulicowość Polaków, gdyż sami ciągle mają pretensje że ich mniejszości nie mają praw za wschodnimi granicami, przy czym sami nie przyznają tych praw mniejszościom żyjącym w Polsce (czy do niej siłą wcielonym - bo przecież w plebiscytach na Śląsku mieszkańcy, podobnie jak w Wolnym Mieście Gdańsku, opowiedzieli się za przynależnością do Niemiec, ale Polacy to zignorowali i użyli siły zbrojnej do stłamszenia woli ludności - w postaci powstań organizowanych przez polskich agentów czy w Gdańsku szantażu ostrzałem miasta z okrętu - polecam zapoznanie się np. z: plebiscytem na Górnym Śląsku z 1919 r. i tzw. kryzysem gdańskim 1932 r.)

Komentarz został ukrytyrozwiń

I po to były trzy Powstania Śląskie?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Szykują germański podział Polski. Zabrać to towarzystwo za mordę i won do odbudowy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jerzy Gorzelik zapewnił zgromadzonych w Mysłowicach, że: "Jestem przekonany, że już w roku 2020 cieszyć się będziemy autonomią na Górnym Śląsku".
Jest w tym trochę prawdy, tyle tylko że nie będzie to cały Górny Śląsk jedynie jego część oddzielona od reszty Polski tonami drutu kolczastego, a ta autonomia to będzie zwykły samorząd obozowy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.