Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

18057 miejsce

Górny Śląsk: Jak uczyć o Tragedii Górnośląskiej?

W Regionalnym Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Katowicach nauczyciele regionaliści zdobywali wiedzę o właściwym nauczaniu o Tragedii Górnośląskiej.

Potrzeba umiejętnego nauczania o tragedii górnośląskiej jest niewątpliwa i niekwestionowana. Pozostaje kwestią otwartą, jak to czynić umiejętnie i skutecznie, gdy wciąż toczą się gorące dyskusje i spory o samo pojęcie, które częstokroć traktowane jest ahistorycznie, bez ukazania złożonych przyczyn tkwiących w wojnie, okupacji i powojennej rzeczywistości.

Najczęściej ukazuje się tylko jeden aspekt tragedii - wywózki Górnoślązaków na Wschód, do niewolniczej pracy w ZSRR, bez pokazania prawdy o obozach karnych i obozach pracy przymusowej, ukazania tragicznej sytuacji rodzin czy szerszych skutków społeczno-gospodarczych.

Niewątpliwie też o Tragedii Górnośląskiej trzeba uczyć nie tylko dzieci i młodzież szkolną, ale również i dorosłych, także poza Górnym Śląskiem. Tak jak całej Polsce uczy się o Powstaniu Wielkopolskim, Obronie Westerplatte czy o Powstaniu Warszawskim. Pamięć o Tragedii Górnośląskiej nie jest tylko pamięcią Górnoślązaków.
 / Fot. Adam K. Podgórski
Spotkanie nauczycieli otworzyła dyrektor RODN – Anna Zakrzewska –Zamora, a całość poprowadziła Małgorzata Łukaszewska, konsultantka WOM, opiekunka Klubu Nauczyciela Regionalisty.
 / Fot. Adam K. Podgórski
W części wykładowej Jan Planta, pracownik Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach przedstawił interesującą prezentację pt. Między dwoma reżimami, ukazującą dzieje obozu Eintrachthütte – Zgoda, od 1943 do 1945 roku: najpierw jako filii hitlerowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz, potem jako komunistycznego obozu karnego, filii obozu w Jaworznie.
 / Fot. Adam K. Podgórski
Następnie Lucyna Staniczkowa, jako współautorka przedstawiła materiał edukacyjne IPN: Tragedia w cieniu ”wyzwolenia”. Górny Śląsk w 1945 roku.
 / Fot. Adam K. Podgórski
Pozostałą cześć spotkania wypełniły praktyczne wskazówki warsztatowe dla nauczycieli.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.