Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

12389 miejsce

Górny Śląsk: Karol Godula a nauczanie regionalizmu

Postać Karola Goduli, górnośląskiego „króla węgla i cynku” wciąż fascynuje i inspiruje potomnych. Szczególnie nauczycieli – górnośląskich regionalistów.

 / Fot. WOM Katowice
Staraniem Regionalnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Katowicach ukazała się wreszcie publikacja, tęsknie wypatrywana od jesieni ubiegłego roku przez rzesze nauczycieli, zainteresowanych krzewieniem wiadomości o historii i współczesności Górnego Śląska, o jego tożsamości i dziedzictwie kulturowym, przeszłym i obecnym.
Praca zbiorowa, wykonana pod redakcją dr Łucji Staniczek i dr Haliny Nocoń nosi tytuł: W kręgu Karola Goduli. Informacje i inspiracje dydaktyczne. Redakcję merytoryczną materiałów i całości przeprowadziła Iwona Kruszewska Stoły.
Książka składa się z 25 opracowań autorskich, zebranych w trzy główne bloki tematyczne: Karol Godula – fakty i mity; Rozwój przemysłu na Górnym Śląsku w XIX wieku oraz Szlakiem Zabytków Techniki Województwa Śląskiego.
W każdym rozdziale znajdują się materiały mające charakter mini-rozpraw tematycznych oraz, co najbardziej pożyteczne: scenariusze lekcji, gier edukacyjnych i inspiracje dydaktyczne. Jest także wybór bibliografii, proponowany do uwzględnienia w procesie nauczania. Całość wieńczy indeks autorów.
Moją uwagę przyciągnęły zwłaszcza opracowania: Barbary i Adama Podgórskich: Karol Godula. Kalendarium; Marcina Melona: „Król cynku”. Planszowa gra edukacyjna; Iwony Cieślar: Niezwykły żywot Karola Goduli w dwunastu miesiącach ujęty; Łucji Staniczkowej: Karol Godula, jako źródło inspiracji polonistycznych; Jolanty Michty i Zofii Myalskiej: Motyw pracy w baśni i legendzie – bibliografia (wybór), czy Dariusza Walerjańskiego: Poznaj, zobacz, poczuj i dotknij.... Jak zaplanować wycieczkę po Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego. Co nie oznacza, że pozostałe prace są mniej ciekawe, mniej ważne czy mniej pożyteczne.
Małgorzata Łukaszewska, konsultant ds. edukacji regionalnej w katowickim, Regionalnym Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli „WOM”, w nocie Od Wydawcy podkreśla, że autorami publikacji składowych „są pasjonaci, którzy od wielu lat zajmują się regionalizmem, w tym nauczyciele realizujący edukacje regionalna w przedszkolach czy szkołach. Jest to forma przekazania wiedzy o regionie i doświadczenia dydaktycznego, wzbogaconego refleksją pedagogiczną”.
Ze swej strony dodam, że wielu tych pasjonatów należy do Silesia Schola – Stowarzyszenia na Rzecz Edukacji Regionalnej.
W kręgu Karola Goduli. Informacje i inspiracje dydaktyczne, Regionalny Ośrodek Doskonalenie Nauczycieli „WOM” w Katowicach, Katowice 2012

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Gratuluję:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Moje gratulacje dla Barbary i Adama !

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dołączam się do gratulacji... :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Gratulacje dla Basi i Adama Podgórskich za pozostawienie kolejnego śladu po sobie w postaci słowa zapisanego

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.