Facebook Google+ Twitter

Górny Śląsk: Mirosław Sekuła gościem RIG

Nowy marszałek Województwa Śląskiego był gościem Klubu Członkowskiego Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach.

 / Fot. Adam K. Podgórski
Spotkanie prowadzili tradycyjnie Tadeusz Donocik, prezes RIG. Mirosław Sekuła, który użył w odniesieniu do siebie określenia: „marszałek awaryjny”, a pierwszy miesiąc sprawowania urzędu nazwał nie miodowym a piołunowym, przedstawił najważniejsze problemy i zadania do rozwiązania, stojące przed władzami samorządowymi. Powiedział, że sytuacja województwa śląskiego jest nadzwyczaj trudna.
 / Fot. Adam K. Podgórski
Trzy sprawy mają silny wydźwięk medialny, bulwersują stale opinię publiczną i noszą posmak skandalu. Po pierwsze: Stadion Śląski. Po dwudziestu latach „modernizacji” i wydaniu 347 milionów złotych, optymistycznie można zakładać, że wznowienie prac nastąpi w roku 2014, jeśli nie w 2015.
Druga kompromitująca sprawa, to Koleje Śląskie. Chaos, bałagan, nieodpowiedzialność, zniszczony wizerunek województwa. Samorząd nie ma innego wyjścia jak tylko ratować, nieomal za wszelką cenę, a przynajmniej za ogromne pieniądze, tę spółkę.
Trzecią, drażliwą sprawą jest Muzeum Śląskie, a raczej koncepcja wystawy głównej. W tej kwestii zapadły przynajmniej pewne ustalenia.
Do wymienionych problemów dochodzi załamanie w publicznej służbie zdrowia.
 / Fot. Adam K. Podgórski
Jednak najważniejszą kwestią jest według marszałka przystosowanie do nowej perspektywy unijnej na lata 2014-2020 i mądrego wydatkowania otrzymanych funduszy, które dla województwa śląskiego przekroczą 7 miliardów euro. Pieniądze te zostaną precyzyjnie policzone i precyzyjnie skierowane. W tej chwili zakończono konsultowanie Wstępnego Projektu Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020.
Mówiąc o gospodarce śląskiej marszałek stwierdził, że jest ona za mało innowacyjna, za mało konkurencyjna, i zbyt dużo wydatków płynie na cele nierozwojowe.
Uczestnicy spotkania, w większości przedstawiciele firm i śląskich izb gospodarczych mieli wiele pytań, m. in. o: finansowanie służby zdrowia, partnerstwo publiczno – prywatne (z czwartym P, czyli prokuratorem w tle), prawo zamówień publicznych (nazwane chorym), autostradę A1, węzeł komunikacyjny w Sośnicy i wiele innych.
Prezes RIG, Tadeusz Donocik zadeklarował chęć daleko idącej współpracy RIG z władzami samorządowymi województwa.
 / Fot. Adam K. Podgórski
Na zakończenie Mirosław Sekuła wręczył certyfikaty członkostwa i odznaki nowo przyjętym członkom RIG. Sam też otrzymał z rak Tadeusza Donocika honorową, srebrną odznakę, będącą wierną repliką tej, jaką swego czasu wręczono Janowi Pawłowi II.
 / Fot. Adam K. Podgórski

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.