Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

34267 miejsce

Górny Śląsk na szkle malowany

Własny indywidualny styl i 25. rocznica pracy artystycznej - te określenia dziś, jak nigdy, pasują do Marka Idziaszka. Artysta maluje tylko na szkle, skupia się w tematyce Górnego Śląska. Wystawę jego dzieł można podziwiać do 3 maja.

Jedno z dzieł Marka Idziaszewskiego / Fot. Muzeum ŚląskieW bieżącym roku Marek Idziaszek obchodzi 25-lecie pracy artystycznej. Przez cały okres twórczy tematyka jego obrazów związana jest przede wszystkim z Górnym Śląskiem. Próbuje pokazać odchodzący wręcz ginący Śląsk. W swoich pracach unika melancholii, jego Śląsk jest bezpośredni, czasami taki widziany zza okna „familoków”. W codziennym zabieganiu niezauważalny.

Na dziełach Marka Idziaszka można zobaczyć rzeczywiste fragmenty pejzażu zauważone podczas codziennego życia. Do każdego widoku tworzy historię lub anegdotę, obraz wypełnia ludźmi. Nie wymyślonymi, tylko tymi z codziennego życia, które spotyka na ulicy czy w pracy. Ten specyficzny charakter malowania wprowadza widza w nastrój pogawędki. Odbiorca jest na tyle blisko, aby dostrzec szczegóły, a na tyle daleko by umożliwił dystans.

Autor maluje swoje dzieła w charakterystyczny sposób. Najpierw musi powstać szkic, następnym etapem jest nanoszenie konturów. Artysta musi robić to z ogromną precyzją i przemyśleniem, gdyż po nałożeniu tej warstwy nic nie będzie można już nic zmienić. Rocznie Marek Idziaszek tworzy niewiele prac - czasami są to trzy, a czasami tylko jedna.

Jak doszło to malowania na szkle?

W latach osiemdziesiątych XX wieku Marek Idziaszek związany był z grupą plastyczną „Bielszowice”. Był wtedy górnikiem na kopalni „Halemba”. Po nieudanych próbach z tradycyjnym malarstwem olejowym postanowił spróbować innej techniki. Dzieła artysty znajdują się w wielu kolekcjach polskich muzeów m.in. w Muzeum Okręgowym z Bydgoszczy, Muzeum Miejskim w Zabrzu i w Muzeum Historii Katowic. Artysta ma na swoim koncie również wiele nagród. Jego niezwykły talent został wykorzystany przy tworzeniu dekoracji barbórkowych oraz scenografii dla zespołu „Śląsk”. Artysta zaprojektował również między innymi witraż do kościoła w Halembie.

Wystawę z niezwykłymi obrazami można oglądać od 20 lutego do 3 maja w Galerii Sztuk Pogranicza. Honorowy patronat nad wystawą objął prezydent Rudy Śląskiej - Andrzej Stania.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 08.03.2009 20:32

bardzo ładnie obraz.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.