Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

25644 miejsce

Górny Śląsk. Obywatelskie wsparcie bezpieczeństwa narodowego

W poniedziałek, 16 września br., w Wojewódzkim Sztabie Wojskowym w Katowicach odbyło się kolejne zebranie Stowarzyszenia Wspierania Bezpieczeństwa Narodowego (SWBN).

Czas jaki upłynął od pierwszej inicjatywy, podjętej w styczniu, w Dniu Ochrony Informacji Niejawnych, wykorzystano na konsultowanie statutu organizacji z resortem obrony narodowej.
 / Fot. Adam K. Podgórski
W zebraniu uczestniczyło ponad 30 osób reprezentujących różne środowiska: urzędów i instytucji państwowych, wyższych uczelni, sektora pozarządowego i biznesu.
 / Fot. Adam K. Podgórski
Płk rez. Mieczysław T. Koczkowski, pomysłodawca i inicjator spotkania, obecnie prezes Zarządu Krajowego Stowarzyszenia Ochrony Informacji Niejawnych, przedstawił wizję SWBN, jako ogólnopolskiej, dobrowolnej organizacji, skupiającej osoby identyfikujące się z problematyką bezpieczeństwa narodowego oraz osoby wspierające cele statutowe.

Platformę powolania SWBN stworzył raport opracowany w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego, po zakończonym w roku 2012, Strategicznym Przeglądzie Bezpieczeństwa Narodowego. Dokument ten przekazuje wiele kwestii dotyczących bezpieczeństwa narodowego w sferę działań obywatelskich.

Dlatego głównymi celami SWBN będą między innymi:
1) upowszechnianie wartości patriotycznych nowoczesnego społeczeństwa obywatelskiego i identyfikowania się z bezpieczeństwem narodowym;
2) wspieranie postaw i działań obywatelskich mających na celu wzmacnianie bezpieczeństwa narodowego;
3) eksponowanie ochrony wolności i praw człowieka w kontekście bezpieczeństwa narodowego.
 / Fot. Adam K. Podgórski
Po etapie procedowania podjęto szereg uchwał, w tym zawiązującą Stowarzyszenie Wspierania Bezpieczeństwa Narodowego oraz zatwierdzającą statut. W skład Komitetu Założycielskiego weszli: Mieczysław T. Koczkowski – on też został wybrany prezesem zarządu, Tadeusz Donocik – prezes Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach i Tadeusz Brol – dyrektor handlowy w Era Sp. z o.o.

Pozostali członkowie zarządu, to: Paweł Pruszyński, Jadwiga Stawnicka, Jan A. Ligus. Do komisji rewizyjnej wybrano: Małgorzatę Gajos, Tadeusza Brola i Kazimierza Ślusarczyka.

W terminie późniejszym zostanie również powołana Rada SWBN w liczbie od 7-14 członków.

Zatwierdzono także regulamin honorowego wyróżniania osób prawnych i fizycznych pn. Lider Bezpieczeństwa Narodowego.
 / Fot. Adam K. Podgórski
Po spotkaniu członkowie Stowarzyszenia Wspierania Bezpieczeństwa Narodowego oraz członkowie Krajowego Stowarzyszenia Ochrony Informacji Niejawnych uczestniczyli w plenarnej sesji panelowej na temat bezpieczeństwa w ramach III Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Katowicach. Temat sesji brzmiał: Ochrona informacji niejawnych, biznesowych, danych osobowych, własności intelektualnej i przemysłowej oraz Biała Księga Bezpieczeństwa Narodowego.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.