Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

25903 miejsce

Górny Śląsk. Ołowica ciągle groźna

Współautorzy: Barbara Podgórska

Wprawdzie śląskie media nie biją już na alarm jak dawniej, przywołując przykłady Szopienic, czy Miasteczka Śląskiego ale ołowica wciąż stanowi realny i niebezpieczny problem.

 / Fot. Adam K. Podgórski
Ołów jest pierwiastkiem całkowicie zbędnym dla życia. Nauka nie zna jakichkolwiek związków ołowiu, które wchodziłyby w skład naturalnych cząstek istot żywych. Nie jest on potrzebny w jakichkolwiek procesach metabolicznych. Ołów trafia do organizmów roślin, zwierząt i człowieka w sposób przypadkowy, na skutek skażenia środowiska przez przemysł i powoduje rozmaite, szkodliwe następstwa.

- Zapewne jest to wynikiem tego, że ołów jest pierwiastkiem stanowiącym produkt  / Fot. Adam K. Podgórskikońcowy przemiany jądrowej uranu i toru. Dlatego nie wziął udziału w ewolucyjnym procesie tworzenia się życia - mówi Mieczysław Dumieński, prezes działającej od 21 lat Fundacji na Rzecz Dzieci "Miasteczko Śląskie".

Przed paroma dniami ukazała się cenna publikacja autorstwa Mieczysława Dumieńskiego: "Ołów - dziecko. Zagrożenia - środowisko - profilaktyka. Pytania i odpowiedzi". W podtytule czytamy, że jest to zeszyt edukacyjny dla młodzieży szkolnej. Jego lektura ma za cel pogłębianie wiedzy na temat zagrożeń środowiskowych spowodowanych przez ołów, ich uwarunkowań oraz podstawowych zasad profilaktyki. Praca jest adresowana do młodzieży, rodziców i nauczycieli w aglomeracji górnośląskiej.

Wydanie pożytecznej książeczki sfinansowano z wykorzystaniem pieniędzy Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.


Do Wiadomości24 możesz dodać własny tekst, wideo lub zdjęcia. Tylko tu przeczyta Cię milion.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.