Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

27522 miejsce

Górny Śląsk. Pierwszy raz obchodzono święto regionalnej flagi

15 lipca na Górnym Śląsku po raz pierwszy obchodzono Święto Śląskiej Flagi. Trudno jednak było dostrzec to w regionie. Tylko nieliczni mieszkańcy wywiesili żółto-niebieskie chorągwie. Nie było ich też widać na budynkach publicznych.

15 lipca br. po raz pierwszy obchodzone było Święto Śląskiej Flagi / Fot. Grzegorz FrankiObchody Święta Śląskiej Flagi (Dziyń Ślónskij Fany) zaproponował mieszkańcom regionu poseł Marek Plura, który w parlamencie zabiega o uznanie śląskiej mowy za język regionalny. Data 15 lipca nie została wybrana przypadkowo, bo dokładnie 91 lat temu Sejm II Rzeczpospolitej uchwalił statut organiczny nieistniejącego jeszcze wówczas województwa śląskiego. Ta ustawa nadawała przyszłemu regionowi szeroką autonomię po przyłączeniu go Polski.

W górnośląskich miastach trudno było wczoraj dostrzec jednak żółto-niebieskie flagi ze złotym piastowskim orłem. Dziennikarze popularnego w regionie Dziennika Zachodniego tłumaczyli to m.in. słabymi możliwościami nabycia takiej flagi. Odwiedzili oni sklepy w kilku miastach i nigdzie nie udało im się kupić śląskiej chorągwi.

Inicjator akcji, poseł Marek Plura, przy pomocy wolontariuszy rozdał wczoraj w centrum Katowic 1000 flag. Przechodnie chętnie je zabierali, choć w zdecydowanej większości nie wiedzieli o święcie i jego powodach.

- Fakt, że w 1920 roku Sejm ustanowił autonomię Górnego Śląska, służy dziś jej zwolennikom do manifestowania swoich poglądów, gdyż rzeczywiście w owym czasie nasze województwo rządziło się częściowo własnym prawem i skarbem - mówi Plura. - Jednak istotniejszy od tego jest fakt, iż województwo nasze w tym czasie w ogóle powstało, po raz pierwszy w Polsce i trwa do dziś, choć w zmiennej formule i w różnych granicach, tworząc wspólnotę nas – jego mieszkańców.

Z tej samej okazji Ruch Autonomii Śląska organizuje dziś w Katowicach V Marsz Autonomii, który połączony zostanie z wielkim festynem pod gmachem dawnego Sejmu Śląskiego.

Wiadomości24 to serwis tworzony przez ludzi takich ja Ty. Wiesz więcej? Zarejestruj się i napisz swój materiał, dodaj zdjęcia, link, lub po prostu skomentuj. Tylko tu masz szansę, że przeczyta Cię milion!

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.