Facebook Google+ Twitter

Górny Śląsk: Zrozumieć naturę. Naturę 2000

W Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Katowicach odbyło się szkolenie na temat: „Jak skorzystać z sieci Natura 2000?”

 / Fot. Adam K. Podgórski
Szkolenie prowadziły: Maria Antonow i Katarzyna Śnigórska z Centrum Informacji Natura 2000 oraz Fundacji Wspierania Inicjatyw Ekologicznych. Uczestnikami byli przedstawiciele organizacji pozarządowych oraz urzędów i instytucji zajmujących się problematyką ochrony zasobów środowiska naturalnego.
Sieć Natura 2000 powstała w Polsce jako wyraz realizacji dwóch dyrektyw unijnych, powszechnie znanych pod nazwa dyrektywy ptasiej i dyrektywy siedliskowej. Obecnie w całym kraju istnieją 983 obszary, zajmujące łącznie około 68 tysięcy km2, co stanowi 19,8 % polskiego terytorium.
 / Fot. Adam K. Podgórski
Wiedza społeczna o Sieci Natura 2000 jest zastraszająco niska, wskutek wprowadzenia sieci bez jakichkolwiek konsultacji społecznych, a obecnie wskutek niedostatecznej informacji, braku komunikacji między mieszkańcami a podmiotami odpowiedzialnymi za zarządzanie, nieodpowiedniej promocji, braków w zarządzaniu, skomplikowanych i długotrwałych procedur, a także rozmaitych interpretacji przepisów prawnych.
 / Fot. Adam K. Podgórski
W trakcie szkolenia przekazano szereg istotnych wiadomości pozwalających zrozumieć, czym jest Sieć Natura 2000, jak przedstawia się ona w skali kraju i województwa śląskiego, jakie są zasady tworzenia planów ochronnych dla obszarów Natura 2000 oraz korzyści wynikające z gospodarowania na takich obszarach i możliwości finansowania działań.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.