Facebook Google+ Twitter

Górska karuzela

Karuzela w górach? Brzmi niemal egzotycznie. Tymczasem właśnie karuzela, górska karuzela, stoi dumnie w sercu włoskich Dolomitów.

Jak wygląda idealny, zimowy krajobraz? Może tak… Wyobraźmy sobie słoneczne szczyty pokryte grubą warstwą śniegu. Do tego duża ilość poszarpanych grani, a pomiędzy nimi malownicze doliny wtulone w majestatyczne szczyty gór. I setki kilometrów zróżnicowanych tras narciarskich. Oto Dolomity. Ich główny łańcuch rozciąga się w północnych Włoszech na długości ok. 80 km i jest zupełnie inny niż Alpy choćby w sąsiedniej Austrii. Wyróżnia go przede wszystkim bogactwo form związane z odmiennością geologiczną. Ale to co dla tych gór znamienne, leży u podnóży górskich szczytów. To właśnie doliny, oddzielające od siebie poszczególne skalne grupy, skupione w charakterystyczne „gniazda”.

Jedną z takich grup jest Gruppo Sella. Najwyższe szczyty osiągają tu 3152 metrów n.p.m. Masyw Sella oplata swymi ramionami unikalna na skalę światową - narciarska karuzela, którą tworzą cztery ośrodki narciarskie i ponad 500 km tras, zwana Sella Ronda. Nazwa nadana została jeszcze przez Ladinów, rdzenną ludność, która w zamierzchłych czasach wokół masywu Sella wytyczyła szlaki łączące osady. A dlaczego karuzela? Wyjątkowy układ skał sprawia, że wokół jednego szczytu można jeździć na nartach praktycznie przez cały dzień, zgodnie z ruchem wskazówek zegara lub w przeciwnym. W sumie mamy do pokonania cztery przełęcze, czyli Passo Sella, Passo Gardena, Passo Campolongo i Passo Pordoi, z których zjeżdżamy do czterech dolin: Val Gardena, Val di Fassa, Val di Alta Badia i Val di Livinallongo.

Jedną z najciekawszych jest Val Gardena. Ta malownicza dolina, otoczona dziko postrzępionymi górskimi wierzchołkami, tworzy Sella Rondę. Można tu dojechać wybierając dwa warianty: trudniejszy przez Ponte Gardena lub łatwiejszy przez Chiusa i Lajener Reid. Bez względu na to, jaką trasę wybierzemy, naszym oczom ukarzą się prawdziwe alpejskie olbrzymy: Sasso Lubgo (3181 m n.p.m.), Sassopiatto (2958 m n.p.m.) oraz Piz de Sella (2284 m n.p.m.). Val Gardena jest jedną z najpiękniejszych dolin Dolomitów. Słoneczne stoki, doskonałe warunki i rozgrywające się tu zawody Pucharu Świata w narciarstwie alpejskim sprawiają, iż dolina cieszy się popularnością wśród sympatyków narciarstwa w całej Europie.

Val Gardena to także dobre miejsce do jazdy, ze względu na szeroką ofertę stoków o zróżnicowanym stopniu trudności. Trasy narciarskie sięgają wysokości 2518 m n.p.m., a szczyty górskie 3181 m n.p.m. Łącznie do dyspozycji narciarzy jest 175 km tras obsługiwanych przez łącznie 77 (9 gondol, 31 wyciagów krzesełkowych, 37 orczyków) wyciągów. Za najpiękniejszą trasę tej doliny uważa się 3 km odcinek „Dreier”, prowadzący z Ciampinoi. Urzekające widoki, specyficzne nastrój, sprawiają iż zjazd staje się czymś więcej niż tylko typowym zjazdem na nartach.
W jednym z miast na trasie Selva Val Gardena, znajduje się kościół z ciekawym ołtarzem w stylu gotyku płomienistego.

W niemal bezpośrednim sąsiedztwie Val Gardeny znajduje się stacja Alpe Di Siusi. Ta licząca 60 km tras stacja narciarska, będąca największym wysokogórskim płaskowyżem (57 km²) w Europie, słynie z wyjątkowego nasłonecznienia (250 słonecznych dni w roku) oraz dużej liczby tras łatwych (34%) i średnich (63%). Szczególnie można ją polecić rodzinom z dziećmi i początkującym narciarzom. Atrakcją tego miejsca jest trasa Alpe di Siusi Witch Router, prowadząca przez najbardziej widokowe zakątki regionu, w których według legendy niegdyś odbywały się sabaty czarownic zamieszkujących rejony gór Schlern. Stację obsługują w sumie 21 wyciągi: 1 gondola, 14 wyciągów krzesełkowych i 6 orczyków).

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Ciekawe..+5

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.