Facebook Google+ Twitter

Góry Stołowe nie dla turystów?

Kochasz przyrodę i wędrówki górskimi szlakami? Chcesz rozkoszować się pięknymi widokami, którymi zachwycili się twórcy "Opowieści z Narnii"? W Górach Stołowych znajdziesz to wszystko i coś jeszcze...

Formy skalne w Górach Stołowych / Fot. Dominika MalczynskaWjeżdżając do Parku Narodowego Gór Stołowych można się spodziewać różnych wrażeń. Stan drogi 387 Kudowa Zdrój - Radków (należącej do powiatu kłodzkiego), która przecina park, jest znośny jedynie dla aut terenowych i wytrawnych kierowców.

Brak barierek zabezpieczających strome zbocza, wąskie i niebezpieczne zakręty, na których z trudem mijają się auta osobowe, dziury w asfalcie, turyści chodzący wzdłuż drogi po niemal nieistniejącym poboczu... Przy wjazdach na teren parku, stoją wielkie, żółte tablice, informujące o zakazie zatrzymywania się poza miejscami wyznaczonymi. Parkingi, poza płatnymi, na całej trasie są jedynie cztery i to w dodatku nieodśnieżane!

Trasa jest na tyle urokliwa, że turyści pomimo zakazu przystają, aby sfotografować czarujące rzeźby skalne, czy chodzącą wzdłuż szosy dziką zwierzynę. Stan asfaltu stopniowo się pogarsza; niestety, nie widać współpracy między władzami parku a władzami powiatu w kwestii remontu nawierzchni, stworzenia nowych miejsc parkingowych czy punktów widokowych, ani wyznaczenia ścieżki dla pieszych turystów, wiodącej wzdłuż szosy 387.

Władze Parku bardzo oszczędnie stosują znaki informacyjne o szlakach turystycznych, miejscach wartych zobaczenia, atrakcjach. Przy trasie jest oznaczenie szlaku na Błędne Skały, dalej oznaczeń widocznych dla turysty zmotoryzowanego już nie ma. A szkoda....
droga 387 stan na dzien 22.03.2009 / Fot. Dominika Malczńska
W Karłowie dostrzec można drogowskaz do Batorówka, nie ma niestety informacji, że tą trasą można dojechać do szlaku prowadzącego do Skalnych Grzybów. Sawanna afrykańska, Ścieżka Skalnej Rzeźby, Fort Karola, Pasterka? Nie ma o nich choćby wzmianki, mapy, ni oznaczenia szlaku. Piękne widoki i niespotykana przyroda nieożywiona rekompensują uczucie zawiedzenia, lecz nie mobilizują do przyjazdu tu po raz kolejny. W przypadku Parku Narodowego Gór Stołowych turysta jest intruzem... Czas to zmienić.

1)Park Narodowy Gór Stołowych powstał w 1993 roku, na powierzchni 63,39 km kw. Ma 100 km szlaków turystycznych.
2) Park Narodowy, według ustawy o ochronie przyrody z 16 kwietnia 2004 roku:
art. 12 pkt.1
Obszar parku narodowego jest udostępniany w celach naukowych, edukacyjnych, kulturowych, turystycznych, rekreacyjnych i sportowych w sposób, który nie wpłynie negatywnie na przyrodę w parku narodowym.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Tomasz Roszkowski
  • Tomasz Roszkowski
  • 07.01.2011 21:17

w 2010 byłem w Lipcu w Górach Stołowych i nie pamiętam aby coś w drodze 387 było dziurawego, fakt nie ma poboczy i barierek też chyba. Ale jak coś to zwiedzamy pieszo od Radkowa albo od Kudowy i tam zostawiamy samochody. Ja od Kudowy musiałem iść pieszo bo PKS Kudowa-Karłów nie jechał. Trasa Fajna i Ciekawa ale Zielony szlak i szosa mnie męczyły, dopiero żółty szlak przed Karłowem mnie ucieszył. Pasterka na szczęście ma Schronisko w Uroczym Zaciszu i tanio Latem. Piękne było zwiedzanie drogi żółtego szlaku na Szczeliniec Wlk i Błędne Skały-Czerwony Szlak.

Komentarz został ukrytyrozwiń

racja

Komentarz został ukrytyrozwiń

to element większej całości - my Polacy nie potrafimy się chwalić tym co mamy. A akurat Sudety to miejsce naprawdę piękne. czasem wystarczy odrobina - znak informacyjny, dobry opis, rozdawana za darmo mapa... Jak widać nawet takie minimum to dla nas za dużo.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.