Facebook Google+ Twitter

Gorzkie nuty Świetlickiego. Buntownik opada z sił

„Muzyka środka” to koniec z zadziornym i buńczucznym Świetlickim. Melodia w wierszach, mimo że piękna pokazuje otaczającą poetę rzeczywistość jako niebezpiecznie mocno odrażający świat.

Świetlicki, od którego poeci działający w III RP brali garściami, postanowił zarzucić swoją chłopięcą niefrasobliwość i uczynił rozrachunek ze światem. Poezja to trudna i aż dziw bierze, że autor postanowił ten zbiór opublikować. 45 lat to jakby za mało na uderzanie w poważne tony, ale być może potrzebne. Już w jednym z pierwszych wierszy czytamy „lecz refren napisałem, odważyłem się”.

Znajdujemy tu teksty, w których tytułowa muzyka kojarzona z lekkością, to nic innego, jak obraz wnętrza człowieka. Nie jest to kraina łagodności, ale miejsce, „gdzie nie ma / pogody, jest / w gardle pięść / Są / zimne poty”. Znaczącym faktem jest pojawienie się w utworach Marcina, bohatera, wyraźnie zagubionego i przytłoczonego otaczającym światem: „Marcin jest zły i nieporadny w tym źle(...) Nie nauczył się starać o siebie”.

Jako ukojenie poeta przedstawia sen. Ten stan człowieka pozwala na wyjście z beznadziejnej sytuacji, daje choć namiastkę szczęśliwości, „(...)a jeżeli nawet/ to urojenie, wcale to nie przeszkadza(...)”. W innym miejscu wprost pada stwierdzenie: „Kiedy/ kamienny księżyc ciężko patrzy na mnie, to pisze właśnie”

Ostatecznie jednak to tylko przebłyski nadziei na spokój i pewną harmonię. Mimo że wnętrze Świetlickiego pulsuje stałym rytmem, to jednak powoli muzyka staje się coraz cichsza i słabsza. Autor opada z sił, snuje dywagacje o tym, że można w nieskończoność być buntującym się i sprzeciwiać się triumfalnie, a i tak nic z tego nie wynika. W końcu pisze "bardzo dziękuję". Zrzuca maskę pewnego siebie buntownika na rzecz twarzy, na której widać tylko zmęczenie i smutek.

Być może doczekamy się jeszcze innego Świetlickiego. Być może zaprzeczenie ‘nigdy”, pojawiające się jako podstawowy element w wierszu „Filandia”, akurat w stosunku do autora nie będzie miało racji bytu. Na razie mamy gorzką pigułkę, ale takie lekarstwa podobno leczą najlepiej.Czytaj także:
Patryk Szczerba Nagroda NIKE 2007 dla Wiesława Myśliwskiego

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

Dobra recenzja.

Komentarz został ukrytyrozwiń

+ :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Plus za dobrą i trudną robotę. Przeczytało teksty naszej akcji już prawie 2000 osób.
To oznacza, że jednak nie tylko sensacja sprzedaje się czytelnikom. To dobrze:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

(+) Dzięki Twojej recenzji wiem, czy wziąć do rąk ten tomik ...

Komentarz został ukrytyrozwiń

+ Marcin śnij i dbaj o siebie :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

+;-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.